PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal Worldfest Houston w Teksacie, który zakończył się 19 kwietnia 2015 roku, nagrodził dwie produkcje WFDiF z cyklu Teatroteka oraz dwa filmy krótkometrażowe.
"Walentyna" w reżyserii Wojciecha Faruga otrzymała Platynowego Remi w kategorii Film and Video Art. Srebrny Remi trafił w ręce Mariusza Bielińskiego, twórcy spektaklu "Nad". Amerykanie nagrodzili również dwie krótkometrażowe produkcje z Polski:  „Las CieniAndrzeja Cichockiego (Złoty Remi) oraz serial „2020Wojciecha Jeżowskiego (Złoty Remi). WFDiF  ma na swoim koncie już kilka nagród festiwalu WorldFest, m.in. za takie produkcje jak: "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego, „CichociemniPawła Kędzierskiego, "Wyjście" Małgorzaty Bieńkowskiej oraz "Miasto bez Boga" Jacka Petryckiego.


Festiwal WorldFest-Houston

WorldFest w Houston jest jednym z najstarszych festiwali filmów niezależnych na świecie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w sierpniu 1961 roku. Jego założycielem był reżyser i producent Hunter Todd, który pragnął stworzyć profesjonalny festiwal skierowany do niezależnych twórców. WorldFest stawia sobie za cel promocję wybitnych profesjonalnych dokonań  artystycznych w obszarze filmu,  video i  telewizji, bez względu na aktualne trendy w światowej kinematografii. Organizatorzy i współpracujący selekcjonerzy to ludzie wywodzący się ze świata sztuki, czynnie działający w branży audiowizualnej i starający się docenić profesjonalizm niezależnych twórców różnych produkcji audiowizualnych. W centrum zainteresowania festiwalu stoi więc niezależny artystycznie twórca. Toteż i nazwa trofeum festiwalowego REMI bierze się od nazwiska Fredericka Remingtona (1861-1909) - amerykańskiego malarza, rzeźbiarza i rysownika, piewcy Dzikiego Zachodu, który w swojej twórczości znakomicie oddał ducha niezależności i wolności niegdysiejszych mieszkańców prerii.

WorldFest jako jedna z największych imprez filmowych w Stanach Zjednoczonych prezentuje w ramach jednej edycji, w licznych sekcjach i konkursach, kilkaset różnorodnych produkcji filmowych, telewizyjnych, czy video. Oprócz głównych sekcji, które nagradzają filmy fabularne pełnometrażowe i krótkometrażowe, festiwal posiada jeszcze kilka innych kategorii: TV Production, Documentary, Corporate & Business Films, Student & Experimental, TV Commercials, Film & Video Production, Music Videos, New Media i Screenplays. Co roku organizatorzy otrzymują łącznie po kilka tysięcy zgłoszeń z całego świata, z których wybiera się tylko kilkaset. W bieżącym roku festiwal otrzymał aż 4.800 zgłoszeń. Program imprezy uzupełniają warsztaty z dziedziny przemysłu filmowego i seminaria typu "masterclass". W imprezie bierze udział ponad 450 filmowców z całego świata.

Warunkiem udziału jest zakwalifikowanie danego zgłoszenia przez komisje selekcyjną. Wówczas zgłoszenie otrzymuje automatycznie nominację do Nagrody w danej kategorii.  Nagrodą może być Remi Platynowy, Złoty, Srebrny lub Brązowy. 


Teatroteka

Teatroteka to cykl ekranizacji polskich dramaturgów młodego pokolenia, produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych  przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Produkcję cyklu rozpoczęto w 2014 roku i  dotychczas  ukończono 8 spektakli. Z uwagi na wszechstronne możliwości technicznej prezentacji, Teatroteka jest ofertą skierowaną  nie tylko do widzów w teatrze, ale  także do odbiorców odwiedzających kina i korzystających z internetu. Premiera  Teatroteki, w formie prezentacji trzech najwcześniej wyprodukowanych spektakli - "Walentyny" Wojciecha Faruga, "Walizki" Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz "Nad" Mariusza  Bielińskiego - odbyła się podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu  Gdyńskiego. Do tej pory spektakle Teatroteki gościły już w wielu kinach, teatrach i na licznych festiwalach.

Najbliższe  majowe prezentacje odbędą się m.in. w ramach  festiwalu R@port w Gdyni  ("Nad" i "Thrash Story"), festiwalu Wisła w Moskwie, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w  Sofii w Bułgarii (pokazy cykliczne od maja do października 2015 roku), w koszalińskiej Akademii Teatralnej (cykliczne prezentacje).  Aktualnie, od  stycznia do października 2015 roku,  trwają cykliczne pokazy w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Więcej o Teatrotece na stronie:
www.teatroteka.wfdif.pl


AK
WFDiF
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2015
Zobacz również
fot. WorldFest
Wesprzyj animację „Iluzjoniści”
Konkurs „Bohaterowie drugiego planu”.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll