PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.04.2015
Premiera najnowszego filmu Magnusa von Horna, który jest polsko-szwedzką koprodukcją, zostanie pokazany w ramach sekcji Directors’ Fortnight.
"Intruz" jest dziełem przyjaźni dwójki absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej, którzy pracowali ze sobą jeszcze w czasie studiów i docierali się przez lata, co widać w ostatecznym kształcie filmu. Film jest podwójnym debiutem: reżysera Magnusa von Horna i producenta Mariusza Włodarskiego. Zdjęcia, których autorem jest Łukasz Żal, zamknięte w mrocznej, wysmakowanej warstwie wizualnej, pozwalają przekuć ładunek bólu towarzyszący bohaterowi „Intruza” w doświadczenie estetyczne. W filmie występują Ulrik Munther,Mats Blomgren, Alexander Nordgren, Wiesław Komasa.


Kadr z filmu "Intruz". Fot. Lava Films.

John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani  wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

"Intruz" łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film, chociaż osadzony w szwedzkich realiach, narodził się w Polsce. Filmowo Magnusa ukształtowała Łódzka Szkoła Filmowa, co znajduje odbicie we wszystkich jego krótkich filmach, a także w jego debiucie.

Magnus von Horn urodził się w Göteborgu, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi, mieszka w Warszawie. Dotychczas nakręcił kilka krótkometrażowych filmów, za które był nagradzany na całym świecie. Jego dokument „Radek” dostał Nagrodę im. Maciej Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a szkolna etiuda "Echo" zdobyła wiele nagród, w tym Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium oraz Grand Prix na Festiwalu Tous Courts w Aix-en-Provence. "Echo" dostało się również do oficjalnej selekcji na Festiwalu Filmowym w Sundance 2010. Dyplomowy "Bez śniegu" miał premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno 2011. Poza tym zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bilbao oraz otrzymał nominację dla najlepszego filmu krótkometrażowego do szwedzkiej nagrody Guldbagge. W Polsce otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Konkursie Młodego Kina na Gdynia Film Festival. Jest współautorem scenariusza do filmu Anny Kazejak "Obietnica". "Intruz" jest jego pełnometrażowym debiutem, współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy, CNC – Instytut Francuski oraz Eurimages. Film wejdzie do polskich kin jesienią 2015 roku. Jego dystrybutorem będzie Gutek Film.

MZ/WRÓB
Lava Films
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2015
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
Ostatnie dni naboru na festiwal "Młodzi i film"
WFO nagrodzi młodych filmowców-przyrodników
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll