PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzy fabuły, dwa dokumenty, dwie animacje oraz pełnometrażową koprodukcję dokumentalną powstałe w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich będzie można zobaczyć podczas jubileuszowej 55. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Filmy będą pokazywane w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie pełnometrażowych dokumentów, konkursie polskim oraz panoramie filmu polskiego.
"Obiekt" Pauliny Skibińskiej i "Córka" Tomasza Wolskiego to dwie produkcje Studia Munka-SFP, które powalczą o nagrody w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. Dla dokumentu Skibińskiej będzie to pierwszy polski festiwal. W styczniu tego roku film zdobył nagrodę specjalną 37. Festiwalu Filmowego Sundance. Dokument doceniono także na festiwalach w Tampere i Wilnie, gdzie otrzymał wyróżnienia. "Obiekt" to kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu. Za zdjęcia odpowiedzialny był Jakub Stolecki, z kolei zdjęcia podwodne zrealizowali Adam Wasiak, Grzegorz Zubowicz, Krzysztof Wiszniewski, Piotr Czechowski i Arkadiusz Ostrowski. Producentem wykonawczym filmu jest Studio PUK.

"Córka" Tomasza Wolskiego to jedna z najnowszych krótkometrażowych fabuł wyprodukowanych w Studiu Munka-SFP w ramach programu „30 Minut”. Zdjęcia autorstwa Patryka Jordanowicza zakończyły się 25 lutego tego roku. Film, który w Krakowie będzie miał swoją światową premierę, to opowieść o matce i córce. Kobiety od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Muszą jednak wspólnie spędzić kilka nocnych godzin, w trakcie których może uda im się wyjaśnić drażliwe sprawy z przeszłości. W rolach matki i córki zobaczymy Teresę Budzisz-Krzyżanowską i Katarzynę Krzanowską. Producentem wykonawczym trzydziestki jest Kijora Film.

"Obiekt" i "Córka" będą rywalizowały o nagrody również w konkursie polskim. W tej sekcji znalazły się także trzy inne filmy ze Studia Munka-SFP, które w Krakowie zostaną pokazane premierowo. Program „Młoda Animacja” reprezentowany będzie przez "Kreatury" Tessy Moult-Milewskiej oraz "Macierz" Tomasza Bochniaka i Sławomira Shutego. Z kolei "Moloch" Szymona Kapeniaka powstał w programie „30 Minut”. W konkursie polskim znalazło się łącznie 39 produkcji.


Kadr z filmu "Moloch", fot. Studio Munka - SFP.

Studio Munka-SFP jest także koproducentem pełnometrażowego dokumentu Aleksandry Maciuszek "Casa Blanca", który zakwalifikował się do międzynarodowego konkursu pełnometrażowych dokumentów. Bohaterami filmu są 76-letnia Nelsa i jej cierpiący na Syndrom Downa 37-letni syn Vladimir, którzy dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej, w miasteczku portowym na Kubie. Producentem dokumentu jest Kijora Film.

"Miejsce" w reżyserii Julii Popławskiej oraz wyprodukowane w koprodukcji z Wajda Studio „Oczy mojego ojca” Bartosza Blaschke znalazły się pośród 21 filmów, które pokazywane będą w panoramie filmu polskiego.

55. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 31 maja-7 czerwca 2015.

Ania Kot/ PZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.04.2015
Zobacz również
fot. fot. Michał Panasiuk/ Studio Munka - SFP
Szukajcie swojego producenta
[wideo] Pogrzeb Barbary Sass-Zdort
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll