PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film będzie się skupiał na prywatnym życiu bohaterki, czyli aspekcie najbardziej marginalizowanym we wcześniejszych filmowych biografiach noblistki. Oprócz Paryża, Brukseli i Monachium ekipa zawita również do Łodzi, Krakowa i Łeby.

"Maria Skłodowska-Curie" będzie kręcona w języku francuskim z elementami języka polskiego i powstanie w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noelle (Francja), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja). W rolach pierwszoplanowych wystąpią znani polscy aktorzy m. in. Karolina Gruszka w roli Marii Skłodowskiej-Curie, Daniel Olbrychski - Emile’a Amagata, zagorzałego przeciwnika Marii, Izabela Kuna - Bronisławy Skłodowskiej, siostry noblistki. Na ekranie partnerować im będą aktorzy francuscy m.in. André Wilms ("Człowiek z Hawru") i Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”) oraz niemieccy Sabin Tambrea („Ludwig II”) i Samuel Finzi („Flemming”). Do roli Marii Curie były brane pod uwagę na początku aktorki francuskie, jednak podążając za sugestią strony polskiej, reżyser Marie Noelle zdecydowała się ostatecznie na obsadzenie tej roli przez aktorkę polską.

 

Zdjęcia, które zrealizuje rozchwytywano ostatnio Michał Englert (m.in. "Anatomia zła", "Body/Ciało"), będą kręcone w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz przede wszystkim w Polsce; w Łodzi, Krakowie i Łebie. Zdjęcia rozpoczną się w kwietniu 2015 roku w Belgii, a do Polski realizacja przeniesie się w połowie maja. W Polsce zaplanowano ok. 20 dni zdjęciowych z udziałem polsko-niemiecko-belgijsko-francuskiej ekipy.


Daniel Olbrychski jako Emile Amagat, fot. Pokromski Studio.


Producentem filmu jest Pokromski Studio, które ma już na swoim koncie europejskie koprodukcje takie jak wielokrotnie nagradzany dokument "Fuck For Forest" (2012) oraz polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami filmu o znanej na całym świecie noblistce są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja) i Climax Films (Belgia). Projekt został finansowo wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Film nie będzie kolejną retrospekcją imponującego życia i dokonań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, po które nieraz sięgali już filmowcy na całym świecie, lecz pierwszym tak intymnym portretem tej niezwykłej kobiety – mówi Mikołaj Pokromski, producent filmu. - Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki.


 Izabela Kuna jako Bronisława Skłodowska, fot. Pokromski Studio.


Polska noblistka doczekała się już wielu filmowych biografii m.in. hollywodzkiej "Madame Curie" (1943) Mervyna LeRoya z Greer Garson w roli głównej, miniserialu "Marie Curie" (1991) Michela Boisronda z Marie-Christine Barrault oraz fabularyzowanego dokumentu "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" (2011) Krzysztofa Rogulskiego z Elisabeth Dudą.


Polskim dystrybutorem filmu będzie Kino Świat, który opracował również kampanię promocyjną opartą także o program Edukacji Filmowej. Obraz wejdzie do kin w 2016 roku.AK/ MZ
Film Commission Poland
Ostatnia aktualizacja:  14.04.2015
Zobacz również
fot. SFP
[wideo] Pogrzeb Barbary Sass-Zdort
Cyfrowe "Wesele" na PKO Off Camera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll