PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pierwszy klaps na planie "Zaćmy" padnie już na początku maja 2015 roku. Kto zagra główną bohaterkę?
Już jej pseudonim - "Krwawa Luna" - mówi o niej wiele. Była córką żydowskiego aptekarza, doktorem filozofii po uniwersytecie lwowskim. Zasłynęła jednak przede wszystkim z sadystycznego traktowania, wręcz katowania, więźniów politycznych w czasach stalinowskich. Była wtedy dyrektorką, owianego złą legendą, Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 90. biograficzny film dokumentalny "Świat Luny", zrealizował o niej Ignacy Szczepański. O życiu Julii Brystygierowej (1902-1975), jej osobowości i metodach działania opowiadali w nim m.in. płk. Henryk Piecuch, Zygmunt Kałużyński, Włodzimierz Sokorski, prof. Andrzej Paczkowski, Kazimierz Koźniewski, Jan Nowak-Jeziorański, Włodzimierz Rekłajtis i Krzysztof Kozłowski.

Już niedługo losy jednej z najkrwawszych postaci w powojennej historii Polski na ekran przeniesie Ryszard Bugajski. - Napisałem scenariusz filmu "Zaćma" - kameralny, trochę bergmanowski. O Julii Brystigerowej, słynnej oprawczyni z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, która w roku 1960, gdy była już redaktorem w PIW-ie, udała się do Lasek na spotkanie z prymasem Wyszyńskim. Odkryłem, że z Wyszyńskim spotykała się nawet w 1947 roku. Brystigerowa była doktorem filozofii, skończyła uniwersytet we Lwowie, studiowała w Paryżu. Jeszcze sprzed wojny znała niektóre zakonnice z Lasek, zresztą Żydówki. To byłby film o tym, jak Brystigerowa, która w 1963 roku przyjęła chrzest, przechodzi ewolucję, poszukuje wartości duchowych. A jednocześnie o jej spotkaniu z zakonnicą, która straciła wiarę, mówiła, że nie wierzy już w Boga - mówił już dwa lata temu reżyser w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej".

W rolę Julii Brystygierowej wcieli się Maria Mamona, znana m.in. z poprzedniego filmu Ryszarda Bugajskiego "Układ zamknięty". W obsadzie znalazł się również inny aktor, który wystąpił w tym obrazie, Janusz Gajos. Wówczas zagrał prokuratora, tym razem zobaczymy go w roli księdza. Natomiast siostrę zakonną zagra Małgorzata Zajączkowska. Za kamerą stanie jeden z najzdolniejszych operatorów filmowych, laureat Nagrody PSC za zdjęcia do filmu "Obława", Arkadiusz Tomiak. Zdjęcia, które będą kręcone w maju, odbędą się w Warszawie, Górze Kalwarii oraz w Tworkach. Scenografię przygotowuje, rozchwytywany ostatnio przez reżyserów (pomaga również Januszowi Majewskiemu przy jego swingowej opowieści "Excentrycy"),  Andrzej Haliński.




Marcin Zawiśliński
Artykuł redakcyjny/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2015
Zobacz również
fot. Forum
Aleksander Żabczyński. "Jak cudne są wspomnienia"
Agnieszka Holland na festiwalu Script Fiesta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll