PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W dniach 5-10 maja 2015 roku w 10 miejscowościach Polski, Czech i Niemiec odbędzie się 12. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Honorową statuetkę Nyskiej Ryby otrzyma w tym roku polska reżyserka Dorota Kędzierzawska. Z tej okazji organizatorzy przygotowali retrospektywę filmów reżyserki, w programie której znajdą się m.in. obrazy: "Jutro będzie lepiej", "Inny świat", "Pora umierać" i studencka etiuda z 1982 roku "Jajko". Nagroda zostanie przekazana podczas rozdania nagród 10 maja 2015 roku w Goerlitz.

W ramach festiwalu odbywającego się jednocześnie na terenie trzech państw, odbędą się konkursy w kategoriach najlepszy film pełnometrażowy, krótkometrażowy oraz film dokumentalny. Wśród polskich filmów, które znalazły się w konkursie głównym znalazły się: "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka, "Zbliżenia" Magdaleny Piekorz oraz "Jak całkowicie zniknąć" Przemysława Wojcieszka. Do konkursu głównego zakwalifikowała się również produkcja polsko-niemiecka "Agnieszka" Tomasza E. Rudzika. W jury konkursu zasiądzie m.in. polski reżyser Artur Pilarczyk. W konkursie krótkiego metrażu znalazły się filmy: "Final Cut" Janno Juergensa, "Bóg zapłać" Jakuba Radeja, "The Masterpiece" Krzysztofa Satoli oraz "Gorzko" Michała Wawrzeckiego. Do konkursu na najlepszy film dokumentalny zakwalifikowały się filmy: "Pomorskie iluzje" Jacoba Dammasa i Helge Rennera, "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu" Bartosza Paducha i "Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka" Tomasza Nuzbana.

Pozakonkursowo zostanie pokazany dokument "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, natomiast w  ramach specjalnej sekcji pozakonkursowej "Migracja" pokazany zostanie szereg filmów fabularnych i dokumentalnych, odbędą się także spotkania, wystawy oraz koncerty poświęcone tej tematyce w Europie Wschodniej. W programie znajdzie się m.in. "I'm Kuba", polsko-niemiecko-norweski film dokumentalny w reżyserii Åse Svenheima Drivenesa.
PZ
Na podstawie informacji prasowej
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2015
Zobacz również
fot. SharkStudio/ SFP
Jacek Rakowiecki odchodzi z TVP
Konkurs Lubelskiego Funduszu Filmowego 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll