PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Bez większego namysłu chwyciłem scenariusz Janusza Głowackiego i rozgoryczony chwilowymi niepowodzeniami postanowiłem rozprawić się z kobietami, które próbują kształtować nasze męskie życie”. O tym, jak wyglądała owa zemsta Andrzeja Wajdy, przekonać się będzie można 30 marca 2015 w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się uroczysty pokaz jego zrekonstruowanego cyfrowo „Polowania na muchy” (1969).
"Polowanie na muchy" to adaptacja opowiadania Janusza Głowackiego, wykorzystującego odwrócony schemat mitu Pigmaliona i Galatei. Irena (Małgorzata Braunek), zaborcza i ambitna studentka polonistyki, chce Włodka (Zygmunt Malanowicz), niedoszłego rusycystę, ukształtować na miarę swoich literackich aspiracji i z pracownika biurowego zrobić znanego tłumacza. W „ustawieniu” mężczyzny pomóc mają odpowiednie osoby, jak poeta Ołubiec czy redaktor „Myśli Młodych”. Niebawem jednak Włodek, który przed poznaniem Ireny pragnął odmiany odkrywa, że to zmiana na gorsze. I zaczyna tęsknić za dawnym życiem w mieszkaniu teściów, żoną i kilkuletnim synem…

Karykaturalny portret Warszawy końca lat 60. kreślony przez Wajdę – reportera przyziemności. Komedia – wyjątkowa na tle twórczości reżysera – dla niektórych stanowiąca sympatyczną błahostkę, dla innych manifest mizoginizmu, satyrę na feminizm albo maskowany kpiną przejaw lęku słabych mężczyzn przed silnymi kobietami. Z dzisiejszej perspektywy – świadectwo epoki, niezapomniane kwestie, a przede wszystkim znakomita Małgorzata Braunek w najsłynniejszych – obok tych Zbyszka Cybulskiego – filmowych okularach. I uśmiechem modliszki, który mężczyznom może śnić się po nocach... Dla fanów polskiego kina – pozycja obowiązkowa.

Organizatorami cyfrowej premiery „Polowania na muchy” są Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Kino Kultura, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu: Jan Budkiewicz, Halina Prugar-Ketling, Andrzej Korzyński, Wiesława Dembińska; Maciej Putowski; Andrzej Kotkowski; Renata Pajchel-Socha; Zygmunt Malanowicz.

Patroni medialni wydarzenia: sfp.org.pl, audiowizualni.pl, Telewizja Kino Polska i KronikaRP.pl. Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


AK
Kino Kultura/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.03.2016
Zobacz również
fot. CRF
"Las cieni" wyróżniony w USA
Wajda otrzymał specjalną nagrodę FIPRESCI
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll