PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.03.2015
Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na spotkanie poświęcone Wojciechowi Jerzemu Hasowi. Okazją do wspomnienia Mistrza i jego twórczości jest 90. rocznica jego urodzin przypadająca 1 kwietnia 2015 roku.
Wojciech Jerzy Has - reżyser filmowy, scenarzysta, producent, pedagog. Dał się poznać jako indywidualista unikający politycznych czy komercyjnych uwarunkowań. Najważniejsze swoje filmy stworzył w okresie rozkwitu szkoły polskiej, niejako obok niej, we własnej poetyce. Zdecydowaną większość jego obrazów stanowią adaptacje literackie. Do jego najwybitniejszych filmów należą: "Pętla" (1957), "Pożegnania" (1958), "Jak być kochaną" (1962), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964), "Lalka" (1968) i „Sanatorium pod Klepsydrą” (1973).

Wśród zaproszonych gości są m.in.: Wanda Ziembicka-Has (żona Wojciecha Jerzego Hasa), prof. Konstanty Lewkowicz (współpracownik Hasa, kierownik produkcji filmów "Nieciekawa historia", „Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany”), Grzegorz Małecki (student Hasa, dziś wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi), dr hab. Małgorzata Jakubowska (autorka książki „Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa” wydanej przez UŁ i PWSFTviT w Łodzi). Swoją obecność zapowiedziała także Jadwiga Kukułczanka, autorka legendarnego scenariusza do filmu „Osioł grający na lirze”, którego nie udało się Hasowi zrealizować.

Po spotkaniu projekcja filmu "Niezwykła podróż Baltazara Kobera" (1988). Ostatni film Wojciecha Jerzego Hasa, utrzymany w poetyce sennego marzenia. Młodemu Baltazarowi, synowi mistrza Sigismunda, ukazuje się na drodze archanioł Gabriel i każe mu oczyścić się w ogniu. Po powrocie do domu Baltazar twierdzi, że odbył podróż do Jerozolimy i modlił się z prorokami… Młodzieniec przeżywa wiele niezwykłych przygód; podróżuje w trumnie w kondukcie zmarłych na dżumę, odwiedza Wenecję, uciekając przed Inkwizycją trafia do środowiska drukarzy i wolnomyślicieli. Wreszcie odwiedza dom schadzek.

Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2015 roku o godz. 19.30 w łódzkim Kinematografie. Wstęp wolny.


Wojciech Jerzy Has
Urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi (został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach).

Naukę, przerwaną wybuchem II wojny światowej, kontynuował w Krakowie w latach okupacji, z początku w Szkole Handlowej, a po jej ukończeniu w Szkole Przemysłu Artystycznego na Wydziale Grafiki. Po rozwiązaniu szkoły podjął pracę w kopalni. W 1943 pracował w dziale graficznym wydawnictwa książkowego. W 1945 rozpoczął studia w  ASP w Krakowie, gdzie do 1947 uczył się w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. W tym samym czasie był słuchaczem krakowskiego Kursu Przysposobienia Filmowego, który ukończył w 1946 i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W latach 1951 - 1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, realizował filmy dokumentalne, oświatowe i instruktażowe. Od 1955 pracował w Zespole Autorów Filmowych Syrena, następnie w Iluzjonie i od 1958 w Kamerze. W latach 1981-87 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego Rondo. W latach 1987 - 1989 był członkiem Komitetu Kinematografii. Wykładał w PWSFTviT w Łodzi, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii od 1974 (dziekan Wydziału w latach 1989 - 1990), w okresie 1990 - 1996 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Był dyrektorem i opiekunem artystycznym Studia Indeks działającego przy Szkole Filmowej w Łodzi.

Za swoją twórczość nagradzany na wielu festiwalach filmowych, m. in. w Locarno, San Francisco, Edynburgu, San Sebastian, Panamie, Cannes, Trieście, Łagowie, Gdyni. W 1995 za twórczość artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi. 27 października 2000 przyznano mu doktorat honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w tym samym roku uhonorowany za szczególną wrażliwość wizualną na 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Łodzi.


AK
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  24.03.2015
Zobacz również
fot. Tomasz Komorowski/ Muzeum Kinematografii w Łodzi
Polska Wiosna Filmowa w Holandii
Marta Nieradkiewicz zagra w "Dzikich różach"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll