PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
21 marca 2015 roku w Instytucie Polskim oraz w kinie Lumière w Bratysławie zadebiutowała wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. Wystawa towarzyszy słowackiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FEBIOFEST w Bratysławie.
Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi  i  stanowi próbę  przedstawienia  dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych.  Twórczość Andrzeja Wajdy została  ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat.

  Dzięki  współpracy z wieloma instytucjami filmowymi gromadzącymi plakaty filmowe, archiwami, filmotekami na świecie udało się Muzeum Kinematografii w Łodzi zebrać kolekcję liczącą ponad 500 plakatów z ponad  40 krajów (w Polsce do filmów Andrzeja Wajdy wydano ok. 120 plakatów). Jest to jedyny tak liczny  zbiór plakatów na świecie zgromadzony w jednym miejscu.   Na wystawie  można obejrzeć  plakaty  począwszy  od pierwszych wydanych do filmu "Pokolenie"  do ostatnich,  które ukazały się do  filmu ”Wałęsa. Człowiek z Nadziei”. Są wśród nich także plakaty wydane w 2014 roku  do zrekonstruowanych cyfrowo  kopii filmów.

Wystawa  po raz pierwszy była  pokazana (w części) w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, następnie w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39.  Festiwalu Filmowego w Gdyni. Do końca stycznia 2015 roku  można ją było oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Bratysława jest pierwszym zagranicznym miastem, w którym część kolekcji będzie zaprezentowana.


Projekt został  zrealizowany ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.


WRÓB
Muzeum Kinematografii
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2015
Zobacz również
Krzysztof Gierat: Życie zaczyna się po pięćdziesiątce
Startuje 7. edycja Short Waves Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll