PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.03.2015
Łódzkie studio animacji WJTeam mieści się w postindutrialnym budynku przy Piłsudskiego. Niełatwo tam trafić – ale kiedy wspinam się po starych schodkach, mijam scenę alternatywnego teatru i docieram na miejsce – już wiem, że jestem w małym ośrodku kreatywności.
Trzy osobowości młodej polskiej animacji pracują na pełnych obrotach. Pod jednym dachem spotkały się: Balbina Bruszewska, autorka „Miasto płynie” i "Dobro, piękno i prawda", Anita Kwiatkowska-Naqvi – reżyserka „Carnalis” i "Ab ovo" i Natalia Brożyńska, której etiuda szkolna „Drżące trąby” wyspecjalizowała się w zdobywaniu nagród publiczności.

Justyna Rucińska, producentka, jeden z filarów WJTeam oprowadza mnie po planie. A w zasadzie po planach. W studiu duży ruch, kilkunastu członków trzech ekip pracuje w skupieniu. Zachwyca mnie niewielki, zielono-szary plan, makieta przedziwnej krainy, królująca pośrodku tego wszystkiego. - To plan „Doradców króla Hydropsa” Natalii Brożyńskiej według „Bajek robotów” Stanisława Lema – wyjaśnia Justyna. Film dyplomowy powstaje w WJTeam we współpracy z PWSFTviT. Natalia pokazuje mi w komputerze pierwsze kadry poprzeplatane z animatikiem – jej postaci w jakiś sposób przypominają sympatycznych bohaterów „Drżących trąb”.

"Doradcy króla Hydropsa", reż. Natalia Brożyńska, fot. WJTeam

W hali obok pracuje Anita Kwiatkowska-Naqvi. To prawdziwa eksperymentatorka w dziedzinie filmu animowanego. W "Carnalis" poddała oku kamery rozkładające się mięso. Jej najbardziej znanym filmem jest zjawiskowe "Ab ovo"  - wykonane w glinie studium kobiety w ciąży. Film wygrał studencką sekcję w Annecy i polskiego „Animatora”. – Na ogół osoby, które odwiedzają plan Anity podsumowują go stwierdzeniem, że nigdy czegoś podobnego nie widziały – mówi Justyna. Reżyserka i animator pozwalają mi wejść na plan – ale w okularach, gdyż animacja stop-motion powstaje w ultrafioletowym świetle. Maleńka, przezroczysta postać ożywa klatka po klatce. To „Locus”, również powstający jako dyplom z PWSFTviT, gdyż wszystkie panie reżyser, obecne dzisiaj w studiu, ukończyły łódzką animację. Filmy Anity i Natalii powstają pod uważnym okiem wykładowcy PWSFTviT i opiekuna artystycznego, Mariusza Wilczyńskiego.

"Locus", reż. Anita Kwiatkowska-Naqi, fot. WJTeam

  W przestronnej, sąsiadującej przez ścianę kawiarni, oglądam kolejne kadry nowego filmu Balbiny Bruszewskiej „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”, o którym pisaliśmy już w naszym portalu. To prawdziwe przedsięwzięcie organizacyjne. Film, wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Łódź, powstaje jednocześnie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Reżyserka, podobnie jak przy "Miasto płynie", realizuje go techniką kombinowaną. Komputer ożywia fotografie Dorotki i innych bohaterów tego animadocu. Sama Dorotka jest tworzona z dwóch dziewczyn: jednej z Los Angeles a drugiej z Łodzi. Tła, na których dzieje się akcja filmu są kolażami powstałymi z elementów fotografowanych w L.A i okolicy, takich jak roślinność czy wnętrza mieszkań. Wszystkie te zabiegi uwypuklają aspekt dokumentalny filmu.

"Czarnoksiężnik z krainy U.S.", reż. Balbina Bruszewska, fot. WJTeam

Producenci z  WJTeam (Wojciech Leszczyński, Anna Mroczek, Justyna Rucińska) wywodzą się ze środowiska łódzkiego Se-ma-fora.  W latach 2008-2010 współpracowali z nim przy realizacji tak znanych filmów, jak „Danny Boy” Marka Skrobeckiego, „Treser żuków”  Skrobeckiego i  Linasa Augutisa,  „Maska”  Braci Quai”, serialu „Parauszek i przyjaciele” i wielu innych. Teraz realizują własne projekty i angażują się we współpracę z innymi producentami, między innymi przy serialu dla dzieci „Basia” produkowanym przez Grupę Smacznego. Niedawno przez festiwale  - a potem i przez kina – przeszła animacja „Trzej królowie” Anny Błaszczyk.  Producentka Anna Mroczek przyznaje, że choć produkcja filmów artystycznych daje ogromną satysfakcję, to firma musi stać także na drugiej nodze. Dlatego WJTeam realizuje filmy reklamowe oraz spoty, m.in. „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”, którego premiera miała miejsce zaledwie kilka dni temu, 11 marca 2015 roku, a reżyserem była Balbina Bruszewska. Firma wykonuje również scenografię filmową, ma na swym koncie m.in. współpracę przy realizacji projektów międzynarodowych czy rodzimej „Hiszpanki”. Producenci utworzyli także spółkę LIKAON, której celem będzie realizacja projektów komercyjnych.


"Czarnoksiężnik z Krainy U.S.", reż. Balbina Bruszewska, fot. WJTeam

WJTeam należy do Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, jest także członkiem założycielem niedawno powołanego Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. Część twórców pracujących w studiu należy do Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Już wkrótce do WJTeam pojedzie ekipa naszego serwisu, by zrobić relację wideo z planów filmowych.


Na planie "Locus", reż. Anita Kwiatkowska - Naqi, fot. WJTeam


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  17.03.2015
Zobacz również
fot. WJTeam
Premiera "Kosmosu" w Cannes?
Zarząd TVP przyjął sprawozdanie abonamentowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll