PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  5.03.2015
Na Warmii trwa ostatni dzień zdjęciowy (5 marca 2015) do francusko-polskiej koprodukcji w reżyserii Anne Fontaine. Ekipa „Niewinnych” spędziła na planie w Polsce 7 tygodni.
Protagonistką „Niewinnych” („Agnus Dei”) jest Mathilde Beaulieu, młoda stażystka pracująca w 1945 w polskim oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, który ma na celu odnalezienie, wyleczenie i repatriację Francuzów ocalonych z niemieckich obozów. Pewnego dnia do szpitala przyjeżdża polska zakonnica. Łamanym francuskim błaga Mathilde, żeby pojechała z nią do klasztoru położonego niedaleko szpitala. Życie i przekonania dziewczyny zmieniają się, gdy odkrywa zaawansowane ciąże u kilku z sióstr mieszkających w zakonie.
 
W roli Mathilde obsadzona została Lou de Laâge ("Respire", "Jappeloup"), dwukrotnie nominowana do nagrody Cezara w kategorii Najbardziej Obiecującej Aktorki (2014 i 2015). Partneruje jej plejada polskich aktorek z Agatą Kuleszą („Ida”) w roli matki przełożonej na czele. Na potrzeby filmu habity przywdziały także Agata Buzek („Rewers”), Joanna Kulig („Sponsoring”), Katarzyna Dąbrowska, Eliza Rycembel, Klara Bielawka, Helena Sujecka, Anna Próchniak i Dorota Kuduk. Na planie statystowali także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Scenariusz oparty na faktach napisali Sabrina B. Karine, Alice Vial, Anne Fontaine i Pascal Bonitzer, za kamerą stanęły Francuzki - reżyser Anne Fontaine ("Coco Chanel", "Idealne matki") oraz autorka zdjęć Caroline Champetier („Holy Motors”, „Of Gods and Men”). Wiodącym producentem jest firma Mandarin Cinema należąca do Erica i Nicolasa Altmayerów, wspomagani przez Philippe Carcassonne, a koproducentami ze strony polskiej są Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja  z Aeroplan Film.

- Całość zdjęć czyli 39 dni realizowanych jest w Polsce – mówi producentka Eliza Oczkowska – Znalezienie odpowiednich obiektów zdjęciowych było mocnym argumentem za umiejscowieniem produkcji u nas.

Zdjęcia rozpoczęły się w połowie stycznia i były realizowane w miejscowości Orneta, położonej 50 km na północ od Olsztyna. Na potrzeby filmu zaadaptowano Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w pobliskim Krośnie, a w samej Ornecie budynek starego dworca, po pieczołowitych scenograficznych przygotowaniach, odegrał szpital francuskiego Czerwonego Krzyża sprzed 70 lat. Za scenografię odpowiada Joanna Macha, za kostiumy Katarzyna Lewińska, za charakteryzację Anna Nobel-Nobielska.

- Cieszy nas nie tylko ulokowanie produkcji w naszym kraju, ale także bardzo duży udział polskich filmowców w realizacji filmu: ponad 50 członków 60-osobowej ekipy to Polacy  – mówi Tomasz Dąbrowski, szef Film Commission Poland, która wspiera produkcję.

Producentami filmu są Mandarin Cinema (Francja), Aeroplan Film (Polska), Mars Films, France 2 Cinema i Scope Pictures (Belgia) przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Film Commission Poland.  Film Distribution zajmie się sprzedażą międzynarodową.
PZ
FilmCommissionPoland
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2015
Zobacz również
fot. Anna Włoch / Aeroplan Film
Nowy film z Mariuszem Pujszo w roli głównej
Filmy Królikiewicza w USA i Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll