PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od opowieści o wdzięcznej ryjówce Florce do dokumentu Fidyka o Wałęsie. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dofinansowania w sesji 1/2015 na dokument, animację, upowszechnianie kultury filmowej i rozwój kin.
Bardzo interesująco zapowiadają się nowe polskie dokumenty. Można tylko trzymać kciuki, żeby nie mieli problemu z drugim źródłem finansowania, wielką bolączką polskiego filmu dokumentalnego.

Przede wszystkim zwraca uwagę nowy projekt Andrzeja Fidyka  „Wałęsa by Wałęsa” (400 000 zł dofinansowania dla Scorpio Studio). Ciekawe, co wyniknie z konfrontacji tak wyrazistych osobowości! Z ciekawością czekam na nowy projekt Marty Minorowicz, autorki „Kawałka lata” - „Dziecko stepu”. Andźka Wydra (Otter Films) otrzymała na niego dofinansowanie w wysokości 553 000. To tzw. film drugi, podobnie jak w przypadku projektu Jarosława Wszędybyła „Wiosna smoków” (Moth Films, 150 000).

  Paweł Pitera zrealizuje w Arkana Studio Doroty Roszkowskiej film „Habit i zbroja” (500 000), natomiast Krzysztof Lang w TFT Sp. z o.o.  Film „Mój wróg, moja miłość” (200 000). W pierwszej puli dofinansowań znalazły się trzy debiuty - „Arabski sekret” Mai Groszek w Wajda Studio oraz „Krzyżoki” Anny Gawlity (Kijora) – oba dostały po 100 000 zł. Marcin Kopeć w ShipSboy zrealizuje debiutancką „Naukę chodzenia” (150 000).  Niespodzianką jest obecność na liście wybitej artystki w dziedzinie sztuk wizualnych Katarzyny Kozyry, która wyreżyseruje i wyprodukuje w swojej fundacji film „Szukając Jezusa” (150 000). W ciągu ostatnich lat widać pewne zbliżenie środowiska filmowego i artystów z kręgu sztuk wizualnych, co oczywiście nie jest dziełem przypadku, ale rezultatem kilku inicjatyw instytucji i organizacji działających w tych dwóch obszarach twórczości. Ale to temat na osobny artykuł

W sesji 1/2015 dotację na produkcję filmową otrzymały trzy produkcje animowane. Łódzki Anima-pol otrzymał 1 mln na realizację trzeciej części „Pamiętnika Florki” Janusza Martyna, nowego serialu dla najmłodszej widowni. Leszek Nowicki w Animoonie przygotowuje projekt „Przytul mnie” (ok. 766 000).  W pierwszej sesji pojawił się też debiut Anny Opartowskiej „Bernard”, realizowany w Grupie Smacznego (ok. 100 000 zł).

Tradycyjnie już kilka projektów ze wszystkich programów dyrektor PISF przesunęła do developmentu. W sesji 1/2015 rozstrzygają się zawsze decyzje dotyczące imprez, wydawnictw, inicjatyw edukacyjnych, festiwali, kin  - i tak się stało i tym razem. Pełna lista dofinansowań znajduje się na stronie PISF. http://www.pisf.pl/pl/dotacje/dofinansowane-projekty/2015



Anna Wróblewska
PISF
Ostatnia aktualizacja:  3.03.2015
Zobacz również
fot. G. Torzecki
Regionalny Fundusz Filmowy Poznań 2015
Ojciec i syn, czyli dwa filmy Łozińskich w NINATECE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll