PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.02.2015
5 marca 2015 roku ukaże się kolejne wydawnictwo Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) z cyklu Polska Szkoła Dokumentu. Bohaterem najnowszej kolekcji jest Andrzej Titkow.
Dwupłytowy album DVD zawiera najważniejsze dzieła mistrza polskiego dokumentu. Od 5 marca 2015 roku album trafi do regularnej sprzedaży w sieci sklepów Empik oraz w sklepie internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego: http://www.nina.gov.pl/sklep

Wydawnictwo „Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu” to dwie płyty DVD zawierające wybór filmów reżysera.  Filmy Titkowa wybrane do tego albumu opowiadają o postaciach ważnych dla jego pokolenia, osobach tak różnych, jak Marek Hłasko czy Tadeusz Konwicki; pisarzach-samotnikach, u których autor szuka drogi wyzwolenia, odnajdując w nich bliskie sobie poczucie wyobcowania. Jest to zgodne z credo samego reżysera, który mówił: „Każdy film, który realizuję, jest dla mnie przygodą poznawczą. Ludzie są różni i w tym właśnie jest źródło wszelkiej twórczości, bo różnić się jest pięknie.  Filmowiec-dokumentalista nie jest po to, by osądzać ani oskarżać. Ma być jedynie uważnym, pełnym empatii świadkiem” – pisze o wydawnictwie Tadeusz Sobolewski, redaktor serii „Polska Szkoła Dokumentu”.

Titkow jest właśnie takim świadkiem - tworzy portrety outsiderów, ludzi wybitnych i wyjątkowych, ale przez to często samotnych i wyalienowanych. Jego kamera towarzyszy najważniejszym postaciom nauki, kultury i polityki ostatnich kilkudziesięciu lat; nazwiskom wyrytym z różnych względów w świadomości pokoleń Polaków, takim jak Andrzej Bursa, Andrzej Mleczko, Wojciech Eichelberger, Gustaw Herling-Grudziński czy Jacek Kuroń.

Titkow jednak nie tyle filmował, ile uczestniczył. Był nie tylko reżyserem, ale i do pewnego stopnia ukrytym bohaterem swoich filmów:  Z tego co robię, chcę usunąć kamerę, działam tak, jakby jej nie było. (…) W sztuce chcę być współuczestnikiem, chcę być w środku dziania się i przenosić tę postawę na widza. To dążenie dotyczy właściwie wszystkich moich filmów, stanowi coś w rodzaju podpisu autorskiego - mówił.

W albumie znajduje się również znakomity dokument "Daj mi to" (1998) opowiadający o psychoterapii  prowadzonej przez Wojciecha Eichelbergera. Reżyserowi udało się sprawić, że mimo obecności kamery  uczestnicy badań zachowują się naturalnie; tak, jakby jej w ogóle nie było. Dzięki temu widz zyskuje poczucie bliskości, a bariera dzieląca oglądającego od oglądanego znika. "Daj mi to" był filmem przełomowym dla samego Titkowa bo, jak mówił, podczas montażu zrozumiał że „zupełnie niespodziewanie udało się sfilmować Prawdę”, polegającą na pokazaniu, że człowiek „nie jest sam, że inni mają te same problemy, co on – rozpaczają, poszukują, mają nadzieję”.
 
6 marca o g. 18.00  odbędzie się  w Domu Spotkań z Historią w Warszawie spotkanie z reżyserem, które  poprowadzi Tadeusz Sobolewski. Widzowie zobaczą dwa filmy wybrane przez  Andrzeja Titkowa: "Daj mi to" z 1988 roku oraz „Dziennik pisany pod wulkanem”, portret Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wstęp na pokazy i spotkanie jest wolny.


 
Zawartość płyty:

DVD 1:
1) Z pamięci (1983 r., 20’)
2) Przechodzień (1984 r., 37’)
3) Takie miejsce (1985 r., 11’)
4) Piękny, dwudziestoletni (1986 r., 19’)
5) I Powiesz: Jestem (1994 r., 33’)
6) Dziennik pisany pod wulkanem (1995 r., 59’)

DVD 2:
1) Próba wspólnoty (1976 r., 22’)
2) Mały wielki świat (1977 r., 14’)
3) Pro Toto (1988 r., 9’)
4) Daj mi to (1988 r., 26’)
5) Na Podobieństwo Jacka (2000 r., 54’)
6) Album Rodzinny (2013 r., 57’)

  „Polska Szkoła Dokumentu” to seria albumów DVD prezentujących dokonania najważniejszych przedstawicieli polskiego kina dokumentalnego. Jej wydawanie Narodowy Instytut Audiowizualny rozpoczął jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Redaktorem serii jest Tadeusz Sobolewski. „Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu” to 15. album ukazujący się w ramach tego cyklu.  Tym samym reżyser dołączył do grona takich twórców jak Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Marek Piwowski czy Marcin Koszałka. Do każdego z filmów przygotowano napisy w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej i niemieckiej. 
 
 


WRÓB
NiNA
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2015
Zobacz również
fot. NiNA
Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza na warsztat operatorski
Piotr Sobociński Jr. z nagrodą operatorów (PSC)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll