PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.02.2015
Festiwal potrwa do 21 lutego. Na otwarciu imprezy zostanie zaprezentowana czwarta pełnometrażowa produkcja ze Studia Munka, działającego przy SFP - "Mur" Dariusza Glazera.W tym roku honorową statuetkę Jańcio Wodnika otrzyma Jerzy Gruza. W ciągu czterech dni widzowie obejrzą ponad 50 filmów.
Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.

Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Szczególnie zależy nam na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Chcielibyśmy także, aby Festiwal inspirował do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzył atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi, bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Patronem duchowym festiwalu jest “Jańcio Wodnik”, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Statuetkę honorowego Jańcia Wodnika za dorobek artystyczny życia oraz Nagrodę Specjalną Prezesa TVP otrzyma w tym roku Jerzy Gruza, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Oprócz retrospektywnych pokazów filmowych Laureata, odbędzie się również spotkanie literackie z reżyserem.

Na otwarcie festiwalu zostanie zaprezentowany najnowszy film ze Studia Munka, działającego przy SFP – "Mur" Dariusza Glazera. Głównym bohaterem filmu jest Turek, w którego wcielił się Tomasz Schuchardt, obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, co zawdzięcza kreacjom z filmów "Chrzest" czy „Jesteś bogiem”. Turek do tej pory mieszkał z matką (Aleksandra Konieczna) w starej kamienicy i pracował przy wykańczaniu mieszkań w apartamentowcach. Poznamy go właśnie w momencie, gdy postanowi „przerwać pępowinę” i wyprowadzić się do wynajętego mieszkania na nowoczesnym osiedlu. W obsadzie znaleźli się także Marta Nieradkiewicz, Ewa Kasprzyk, Piotr Machalica, Ewa Kolasińska, Rafał Maćkowiak oraz Krzysztof Olszewski. Za zdjęcia odpowiadał Wojciech Staroń.
AK
Prowincjonalia 2015
Ostatnia aktualizacja:  18.02.2015
Zobacz również
fot. Prowincjonalia
Łukasz Palkowski odbierze „Złotą Taśmę” SFP
“PR w roli głównej”, czyli o promocji dziesiątej muzy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll