PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.02.2015
Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają na spacer po filmowych plenerach jednego z najsłynniejszych dzieł Andrzeja Wajdy.
Spacer rozpocznie się 21 lutego - czyli w dniu oficjalnej premiery filmu "Ziemia obiecana" - o godz. 13.00 w Muzeum Miasta Łodzi. Zakończenie planowane jest na 15.30 w Muzeum Kinematografii, gdzie odbędzie się projekcja zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu. Po drodze będzie można zobaczyć plenery, pałace, kamienice, ulice, które „zagrały” w "Ziemi obiecanej". 40 lat temu na tych łódzkich brukach przed kamerą Witolda Sobocińskiego i Edwarda Kłosińskiego dzięki Andrzejowi Wajdzie odżyła historia, którą pod koniec dziewiętnastego stulecia na kartach powieści spisał Władysław Reymont. Spacer poprowadzi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Jakub Wiewiórski, współautor „Spacerownika po Łodzi filmowej”.



Trzech przyjaciół - Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt - pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. By osiągnąć cel, muszą stosować różne chwyty wymuszane przez bezwzględnych łódzkich przemysłowców - potentatów bawełny. Po pożarze ich świeżo zbudowanej przędzalni rozchodzą się. Karol sprzeniewierza się szlacheckim ideałom, zrywa narzeczeństwo z Anką, by przez ślub z Madą, córką największego fabrykanta Mullera, objąć we władanie najpotężniejszy łódzki kapitał. W ostatniej sekwencji Borowiecki rozprawia się ze strajkiem włókniarzy wydając rozkaz strzelania do tłumu. Adaptacja powieści o wczesnokapitalistycznej Łodzi stała się dla Wajdy pożegnaniem z polską, romantyczno-szlachecką arkadią. Śledząc historię realizacji snu o zdobyciu fortuny, reżyser przedstawił naturalistyczno-barokową syntezę postaw moralnych w bezwzględnej, fascynującej wulgarnością walce o pieniądz. Wizja filmowa oscylująca między realistyczną rekonstrukcją a barokową symboliką, połączoną z konkretem w opisie przemysłowego molocha, w którym żądza pieniędzy i bezwzględność w zaspokajaniu własnych zachcianek zeszły poniżej etyki i kulturowo akceptowanych zachowań.

"Ziemia obiecana" była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (1976). Film wygrał też MFF w Valladolid oraz zdobył Złote Lwy na FPFF w Gdańsku. Zgarnął tam również nagrody dla najlepszego aktora (Wojciech Pszoniak) oraz za najlepszą muzykę (Wojciech Kilar) i scenografię (Tadeusz Kosarewicz).
MZ
SFP/Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  17.02.2015
Zobacz również
fot. KInoRP
Danuta Szaflarska dostanie order od prezydenta RP
Agnieszka Kurzydło: Robię tylko te projekty, które mnie przekonują
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll