PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.02.2015
Walentynkowy megahit ustanowił najlepsze otwarcie dla filmu wprowadzonego w polskich kinach po 1989 roku.
Erotyczny romans E.L. James już od kilku sezonów jest jedną z najczęściej komentowanych powieści na rynku. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" wywołało ogromne kontrowersje, z jednej strony bijąc rekordy sprzedaży wśród książek (ponad 100 milionów egzemplarzy na świecie), z drugiej - spotykając się z ostrą krytyką. Film w reżyserii Sam Taylor-Johnson był skazany na sukces. Wyznaczenie premiery światowej, na 58 kluczowych rynkach, w przeddzień Walentynek, okazało się strzałem w dziesiątkę.  Kosztująca 40 mln dolarów produkcja zarobiła w pierwszy weekend wyświetlania w USA 85 mln dolarów, ustanawiając za oceanem drugie pod względem wpływów otwarcie filmu w okresie zimowym (najwyższymi wpływami w tym zestawieniu cieszy się - również mający w tym roku premierę - wojenny "Snajper" w reżyserii Clinta Eastwooda). Poza granicami USA, "Pięćdziesiąt twarzy Greya" zarobiło 158 mln dolarów. Na 10 rynkach, w tym w Polsce, film zanotował rekord wpływów... (pozostałe kraje, w których padł rekord to: Argentyna, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Urugwaj, Litwa i Łotwa)

Produkcja, wyświetlana na 305 ekranach przyciągnęła w pierwszy weekend wyświetlania na polskich ekranach niebagatelną widownię 834 479 osób, co daje najwyższą średnią widzów na kopię spośród filmów dystrybuowanych w ostatnich latach - 2 736 osób. Zdetronizowany został "Shrek Trzeci", do którego od 2007 roku należał rekord otwarcia filmu w Polsce - 793 tys. widzów. Należy się spodziewać w kolejnym tygodniu ogromnego (być może też rekordowego, jak na polskie warunki?) spadku widowni na "Grey'u", jednak produkcja, której gwiazdami są Dakota Johnson i Jamie Dornan, już osiągnęła swój plan.


Kadr z filmu "Pięćdziesiąt twarzy Greya", fot. UIP.

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" przyczyniło się także do tego, że w kinach odnotowano najwyższą weekendową sprzedaż biletów w historii badań rynku dystrybucyjnego. W walentynkowy weekend przed srebrnymi ekranami zasiadło 1 328 663 widzów... Do tej pory, łączna widownia tylko dwa razy przekroczyła milion widzów w jeden weekend (przy okazji premiery filmu "Listy do M." w 2011 roku oraz  przy okazji premiery "Hobbita: Bitwy Pięciu Armii").

Zestawienie frekwencji weekendowej w 2015 roku.

1. Tydzień 7. (13.02-15.02.2015) - premierowy weekend filmu "Pięćdziesiąt twarzy Greya" - 1,328 mln widzów
2. Tydzień 5. (30.01-01.02.2015) - premierowy weekend filmu "Pingwiny z Madagaskaru" - 768 tys. widzów.
3. Tydzień 1. (02.01-04.01.2015) - drugi weekend filmu "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" - 751 tys. widzów.
4. Tydzień 3. (16.01-18.01.2015) - premierowy weekend filmu "Wkręceni 2" - 598 tys. widzów.
5. Tydzień 6 (06.02-08.02.2015) - drugi weekend filmu "Pingwiny z Madagaskaru" - 570 tys. widzów.
6. Tydzień 2. (09.01-11.01.2015) - premierowy weekend filmu "Uprowadzona 3" - 533 tys. widzów.
7. Tydzień 4. (23.01-25.01.2015) - drugi weekend filmu "Wkręceni 2" - 506 tys, widzów.

Symbolicznym wydarzeniem minionego weekendu, o którym należy wspomnieć, jest fakt, że wspomniana finałowa część trylogii Petera Jacksona stała się najchętniej oglądaną premierą 2014 roku (2,229 mln widzów), pokonując ostatecznie rodzimych "Bogów" Łukasza Palkowskiego (2,227 mln widzów).


Kadr z filmu "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii", fot. Forum Film Poland.

Po dwóch tygodniach, z pozycji lidera spadła animacja Dreamworks. "Pingwiny z Madagaskaru" przyciągają jednak w dalszym ciągu znaczącą rzeszę widzów. Film obejrzało tym razem jeszcze 152 960 osób (po 34 proc. spadku). Produkcja jest pierwszym tegorocznym tytułem, który zgromadził widownię przekraczającą milion widzów - na tę chwilę: 1,224 mln sprzedanych biletów.

Podium zestawienia box office zamyka inna premiera, animacja "Baranek Shaun. Film". Jest to film debiutujących na stanowisku reżyserów: Richarda Starzacka i Marka Burtona (scenarzysta filmu "Wallace i Gromit: Klątwa królika"). Znany z "Golenia owiec" Shaun zainteresował w pierwszy weekend wyświetlania bardzo dobre 51 049 osób, a uwzględniając pokazy przedpremierowe - 54 tys.


Kadr z filmu "Baranek Shaun. Film", fot. Monolith Films.

Kolejnym nowym tytułem, który przyzwoicie zadebiutował, jest komedia akcji "Kingsman: Tajne służby". Film w reżyserii Matthew Vaughn'a (reżyser innych ekranizacji komiksów, takich jak "X-Men: Pierwsza klasa", czy "Kick-Ass"), którego gwiazdą jest Colin Firth, zainteresował na starcie 38 590 osób (5. miejsce). Kosztująca 81 mln dolarów produkcja miała w ten weekend także premierę w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarobiła 42 mln dolarów (siódme miejsce wśród najwyższych otwarć w długi weekend związany z Dniem Prezydenta).

Pozostałe premierowe tytuły wypadły zdecydowanie gorzej. Ostatnim spośród tych, który się dostał do czołówki jest musical Roba Marshalla "Tajemnice lasu". Obraz, którego gwiazdami są Meryl Streep, Johnny Depp, czy Emily Blunt, przyciągnął w walentynkowy weekend jedynie 23 241 osób. Bardzo słaby wynik, biorąc pod uwagę fakt, że w USA film stał się przebojem - 126 mln dolarów wpływów.

Bardzo słabo poradziła sobie polska propozycja, komediodramat "Kebab i Horoskop" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. Obraz z Bartłomiejem Topą i Piotrem Żurawskim w tytułowych rolach zainteresował na 35 ekranach jedynie 2 254 osób.


Kadr z filmu "Kebab i Horoskop", fot. Alter Ego Pictures.

W kinach też się pojawił film "pod Walentynki", czyli amerykańska komedia romantyczna "Miłość z netu". Produkcja nie przetrwała jednak starcia z konkurencją i zainteresowała jedynie 537 osób na 13 kopiach.

Tymczasem w czołówce nadal nieźle sobie radzą starsze tytuły. Niewielki spadek oglądalności odnotowała komedia "Wkręceni 2". Film Piotra Wereśniaka zobaczyło jeszcze 48 043 osób (4. miejsce),a  łączna oglądalność tej produkcji to już 680 tys. widzów.

Niewielu widzów ubyło na widowisku science - fiction rodzeństwa Wachowskich. "Jupiter: Intronizacja" zanotował sprzedaż 27 240 biletów (6. miejsce). W sumie, na koncie filmu z Milą Kunis znajduje się 97 tys. widzów. Niemniej jednak, dość rozczarowujący rezultat. Produkcja kosztująca 176 mln dolarów niewątpliwie będzie miała ogromny problem, żeby zacząć przynosić zyski na świecie, bowiem po 2. tygodniach wyświetlania zarobiła na świecie 92 mln dolarów.

Największy spadek oglądalności w tym tygodniu, odnotował kryminał Borysa Lankosza, "Ziarno prawdy" (o 42 proc.). Obraz z Robertem Więckiewiczem zainteresował już tylko 26 395 osób (7. miejsce). W sumie, na koncie filmu znajduje się widownia na poziomie 224 tys. osób.

Wydawało się, że na Walentynkach zyskać może polski komediodramat "Warsaw by Night" Natalii Korynckiej-Gruz. Film jednak nie zwiększył - po bardzo słabym otwarciu - widowni, a wręcz ją zgubił (spadek o 23 proc.). Obraz z Izabelą Kuną zobaczyło jeszcze 13 884 osób. Po 10. dniach wyświetlania, bardzo skromny rezultat - 44 tys.

Premiery od najbliższego piątku: Clint Eastwood i jego największy przebój w karierze - "Snajper"; twórcy "Nietykalnych" powracają filmem "Samba"; horror "Anioł Śmierci"; nominowana do Oscara "Joanna" Anety Kopacz; kryminał z Vinnie Jones'em "Litewski przekręt"; animacja "Spongebob: na suchym lądzie"; dramat sądowy "Viviane chce się rozwieść"; thriller "Loft"; islandzko-niemiecko-norweski dramat "O koniach i ludziach".

Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.02.2015
Zobacz również
fot. UIP
“PR w roli głównej”, czyli o promocji dziesiątej muzy
Danuta Szaflarska dostanie order od prezydenta RP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll