PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.02.2015
Dwukrotnie nominowany do Orłów pierwszy pełnometrażowy, dokumentalny film biograficzny o Czesławie Niemenie – „Sen o Warszawie” autorstwa Krzysztofa Magowskiego pokaże premierowo TVP2 we wtorek 17 lutego 2015 roku o godz. 22:55, a później co najmniej dwukrotnie powtórzy go też TVP Kultura.
- Mnie świat interesuje, jako cud niepodważalny. Zdziwienie, a właściwie zachwyt światem - powiedział o sobie w jednym z wywiadów autor przeboju wszechczasów „Dziwny jest ten świat”. To wykonanie tego utworu na festiwalu w Opolu rozpoczęło pasmo sukcesów w karierze Czesława Niemena. Do końca lat 60. status artysty, jako gwiazdy ogólnopolskiej sceny, był niepodważalny. Następna dekada przyniosła zaskakujący zwrot w jego karierze, zainteresował się muzyką awangardową i psychodeliczną. Przez kolejne lata kontynuował swoją przygodę z progresywnym rockiem i elektroniką przebijając się do międzynarodowej publiczności. Działalność artystyczna Niemena to nie tylko spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, ale i ciekawa opowieść o realiach PRL-owskiego show-biznesu.

Reżyser Krzysztof Magowski nie po raz pierwszy zainteresował się sylwetką kultowego muzyka, w 2004 roku zrealizował dokument „Sie macie ludzie” poświęcony wokaliście zespołu Dżem, Ryszardowi Riedlowi. Okazją do stworzenia dokumentu o Niemenie była 10. rocznica śmierci artysty, który zmarł w styczniu 2004 roku.



Do realizacji filmu wykorzystano wiele unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów. Archiwa te rzucają nowe światło na życie i twórczość Niemena. O artyście opowiadają nie tylko członkowie jego rodziny, ale również zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy i dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. W tle tych opowieści pojawiają się meandry polityki kulturalnej PRL-u, bo to rzesza komunistycznych aparatczyków odpowiadała za zmienne losy kariery Niemena i recepcję jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki. Sam Niemen wspominał tamte czasy mówiąc w jednym z wywiadów: - „<Kto ma lepszą sztukę, ten ma lepszy rząd> – to z Herberta. Więc decydenci, już od połowy lat 70., umizgiwali się i do mnie. Próbowali mnie wmieszać w swoją strukturę rządzenia kulturą, przypasowywać do obrazka. Ja jednak uparcie robiłem swoje. Np. prezentując Norwida, czy własne teksty – mówiłem wprost, co było niemiłe dla systemu. Oni przymykali na to oczy i mówili: „Dobra, niech sobie mówi, ale żeby nam tutaj coś zagrał”.

"Sen o Warszawie" to jednak nie tylko wypowiedzi znających artystę ludzi i unikalne archiwa, ale też potężna dawka muzyki Niemena, którego w 1999 roku tygodnik „Polityka” uhonorował mianem wykonawcy wszechczasów. Jego twórczość weszła do kanonu polskiej piosenki i do dziś jest inspiracją dla młodszych artystów, zarówno tych z głównego nurtu muzyki rozrywkowej jak i twórców alternatywy.

„Sen…” trafił niedawno do kin, gdzie dokumentów prawie niestety nie ma, gdzie zgromadził ponad 20 000 widzów.. Zwiastun filmu można obejrzeć na stronach Mazowieckiego Funduszu Filmowego, który dofinansował produkcję: https://www.youtube.com/watch?v=wDMYaGaROTY
 

"Sen o Warszawie", reż. Krzysztof Magowski:
wtorek, 17 lutego, godz. 22:55, TVP2
sobota, 28 lutego godz. 13:20, TVP Kultura
środa, z jeszcze nie ustaloną datą w maju br. , godz. 20:20, TVP Kultura
 

WRÓB
TVP / MFF
Ostatnia aktualizacja:  15.02.2015
Zobacz również
fot. zrzut z ekranu
DOC LAB POLAND - nabór projektów
"Zygfryd" - niezapomniana adaptacja Iwaszkiewicza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll