PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.02.2015
W pełnometrażowym debiucie Katarzyny Jungowskiej zobaczymy uzdolnioną aktorkę młodego pokolenia Michalinę Olszańską, Łukasza Simlata, Grażynę Szapołowską, Daniela Olbrychskiego oraz piosenkarkę Patrycję Markowską.
Katarzyna Jungowska, córka popularnej aktorki – Grażyny Szapołowskiej, ma już na koncie pierwsze kroki w świecie filmu. W 2011 roku wyreżyserowała krótkometrażowy "Popatrz na mnie", w którym zagrali Maciej Stuhr, Izabela Kuna i Ewa Szykulska. Film wyprodukowało Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film pokazywany był w Konkursie Młodego Kina na festiwalu filmowym w Gdyni, otrzymał też nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za najlepsze zdjęcia. „Piąte: nie odchodź” to druga produkcja w karierze Katarzyny Jungowskiej, zarazem jej pełnometrażowy debiut. W rolach głównych zobaczymy Łukasza Simlata – pamiętanego z głośnego „Wymyku”, czy mocnego serialu Xawerego ŻuławskiegoKrew z krwi”, legendy polskiego kina - Grażynę Szapołowską i Daniela Olbrychskiego oraz utalentowaną Michalinę Olszańską, którą w ostatnim roku widzowie mogli zobaczyć w takich produkcjach jak "Warsaw by night", "Miasto 44" czy "Jack Strong". W obsadzie znalazła się też debiutującą w aktorskiej roli piosenkarka Patrycja Markowska.


Michalina Olszańska, fot. Kino Świat.

Piąte: nie odchodź” dostrzegli już znawcy kina. Obraz wyróżniony został „Perspektywą” – nagrodą im. Janusza Morgensterna przyznawaną za najbardziej obiecujący debiut reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W kapitule decydującej o przyznaniu tego wyróżnienia zasiadali m.in. Michał Kwieciński, Juliusz Machulski i Grażyna Torbicka.


Grażyna Szapołowska, fot. Kino Świat.

Za zdjęcia odpowiedzialny jest Piotr Śliskowski („Mój rower”, „Generał Nil”, „80 milionów”) a oprawą muzyczną zajął się Paweł Mykietyn („33 sceny z życia”, "Essential Killing", "Tatarak", „Wałęsa. Człowiek z nadziei”). Stylizacje aktorów zaprojektował Maciej Zień. Film ze specjalnym udziałem profesjonalnych tancerzy Opery Narodowej w Warszawie.


Łukasz Simlat, fot. Kino Świat.

Po stracie matki piętnastoletnia Roma próbuje uporządkować swoje życie  na nowo. Mieszka z ojcem. Mężczyzna jest jednak kompletnie pochłonięty pracą i zaniedbuje relacje z córką. Pomimo wzajemnej potrzeby bliskości, oboje żyją obok siebie i nie potrafią nawiązać głębokiego kontaktu. Dziewczyna znajduje ukojenie w intensywnych treningach tańca. Pewnego dnia do opuszczonego domu w sąsiedztwie Romy wprowadza się tajemniczy nieznajomy (Daniel Olbrychski). Nastolatka zaczyna podejrzewać, że małomówny mężczyzna jest jej Aniołem Stróżem.

Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. "Piąte: nie odchodź" trafi do kin 13 marca 2015 roku.
AK
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  12.02.2015
Zobacz również
fot. Kino Świat
„Performer” z nagrodą w Berlinie!
Festiwal Filmów Galicyjskich
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll