PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Telewizja Kino Polska od stycznia 2015 roku emituje cykl „Sto lat miłości”: przegląd największych przebojów przedwojennego kina, ze szczególnym uwzględnieniem romantycznych komedii. Równolegle odbywają się projekcje tych filmów w warszawskim Iluzjonie. To już kolejny przejaw mody na przedwojenne polskie filmy, której sprzyja program rekonstrukcji i cyfryzacji dzieł archiwalnych.
Tym razem mamy do czynienia z przedsięwzięciem kinowo-telewizyjnym. „Sto lat miłości” to organizowany we współpracy Telewizji Kino Polska i Filmoteki Narodowej cykl comiesięcznych pokazów cyfrowo odrestaurowanych i uzupełnionych przebojów kinowych z lat 30. Cykl otworzyła 26 stycznia słynna "Jadzia" Mieczysława Krawicza z 1936 roku z niezwykle popularnymi gwiazdami: Jadwigą Smosarską i Aleksandrem Żabczyńskim oraz Mieczysławą Ćwiklińską. Film znany był przez lata w wersji niekompletnej. Dzięki cyfrowej rekonstrukcji udało się uzupełnić kilkanaście minut materiału. Tę wersję „Jadzi” poznali widzowie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni we wrześniu 2014 roku.

23 lutego Kino Polska pokaże „Sportowca mimo woli” Krawicza z 1939 roku. Z powodu wybuchu wojny nie doszło do premiery filmu, Do niedawna film znany był tylko z przemontowanej wersji „polonijnej”, wyświetlanej pod koniec lat 40. w USA. Tam został odnaleziony.


"Jadzia", fot. Filmoteka Narodowa

  W 2014 roku kino przedwojenne trafiło na Festiwal Filmowy w Gdyni, jak zapewnia dyrektor Michał Oleszczyk – na stałe. Obok wspomnianej „Jadzi” widzowie obejrzeli „ABC miłości” i „Będzie lepiej”, a także dramat „U kresu drogi”.  Nowy cykl bardzo się widzom spodobał - Kino przedwojenne to wspaniała kapsuła czasu: czarno-biały bursztyn z zatopionym skarbem w postaci Polski, której już nie ma. Mimo że większość z tych filmów to popularna rozrywka, a nie sztuka wysoka, były to filmy kochane przez publiczność i tworzone na poziomie, który nawet z perspektywy dzisiejszej telewizji i kina trzeba uznać za wysoki – mówił wówczas Michał Oleszczyk.

Nie da się ukryć, że recepcji filmów pomaga ich odświeżone, zdigitalizowane a i często mistrzowsko dosztukowane oblicze – bardzo często zdarza się, że na podstawie odnalezionych materiałów uzupełnia się zaginione kadry, podobnie jak to było z „Jadzią”. Każdej emisji przebojów z cyklu „Sto lat miłości” towarzyszy krótkie wprowadzenie, któremu towarzyszą ciekawostki z planu i kulisy rekonstrukcji poszczególnych tytułów.  Równolegle w warszawskim kinie Iluzjon odbywają się comiesięczne pokazy organizowane przez Filmotekę Narodową w ramach cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych.


"U kresu drogi", przed i po rekonstrukcji, fot. Filmoteka Narodowa

Z prowadzonego przez Filmotekę serwisu Nitrofilm.pl dowiadujemy się, że przygotowane są już takie tytuły, jak „ABC miłości”, "Będzie lepiej", "Dziewczyna szuka miłości", "Ludzie Wisły", "U kresu drogi", "Ada to nie wypada", "Księżna łowicka", "Fredek uszczęśliwia świat", „Doktór Murek”, "Dwie Joasie" oraz „Robert i Bertrand”.  - „Konserwacji poddano wszystkie materiały do 43 filmów objętych projektem – było to prawie 200 kilometrów taśmy filmowej. Większość z nich, choć jeszcze nie wszystkie, została zeskanowana. Trzy filmy poddano pełnej rekonstrukcji i urządzono ich re-premiery”, pisze autor tzw. Nitrobloga, Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej. - „Poza tym wstępnej rekonstrukcji poddano 14 filmów dźwiękowych. Nie jest to pełna rekonstrukcja, a jedynie ich <doprowadzenie do stanu używalności>. To właśnie te filmy w najbliższych miesiącach będą pokazywane w Iluzjonie i w Kino Polska. Te 14 filmów łącznie uzupełniono o 107 minut nieznanego dotychczas materiału. Najwięcej udało się uzupełnić <ABC miłości> (ponad 35 minut). <Przez łzy do szczęścia> na chwilę obecną to jedyny przedwojenny polski film, który jest w pełni kompletny” - tłumaczy Pieńkowski. Pozostałe filmy zostały jedynie zabezpieczone w postaci cyfrowej i przygotowane do dalszych prac. Ich postęp uzależniony jest od skompletowania funduszy na ten skomplikowany i wymagający proces.

Więcej  na temat procesów restauracji i digitalizacji filmów można znaleźć w serwisie http://nitrofilm.pl


WRÓB
Filmoteka Narodowa / Telewizja Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2015
Zobacz również
Plakaty z filmów Andrzeja Wajdy podbijają świat
Bajon u Sławińskiej o "Kadrze"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll