PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Rusza 5. edycja konkursu scenariuszowego Script Pro, który jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów na początku kariery – można mieć na koncie najwyżej dwa filmy zrealizowane według swojego scenariusza.
Rusza 5. edycja konkursu scenariuszowego Script Pro, który jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów na początku kariery – można mieć na koncie najwyżej dwa filmy zrealizowane według swojego scenariusza.

Nagrody regulaminowe konkursu są następując:
Nagroda Główna PKO Banku Polskiego – 20 000 zł
Druga Nagroda PISF – 12 000 zł
Trzecia Nagroda PISF – 8 000 zł
Nagroda Specjalna Cinemax – 15 000 zł

Script Pro jest kontynuacją konkursu Hartley-Merrill organizowanego w Polsce przez ostatnie 24 lata. Oprócz nagród finansowych finaliści konkursu będą mieli okazję współpracy z wybitnymi ekspertami – otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów ze Szkoły i Studia Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie 7. edycji Festiwalu Off Plus Camera, w maju 2015 roku
w Krakowie. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami – Cinemax oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Script Pro stanowi szansę dla młodych scenarzystów, a dla producentów – gwarancję, że teksty wybrane przez jury spośród kilkuset zgłoszeń zasługują na uwagę. Często udział w finale konkursu jest pierwszym ważnym krokiem w kierunku realizacji filmów. Z roku na rok rośnie liczba scenariuszy, które zostały wyróżnione w konkursie, a potem zostały przeniesione na ekran; są to m.in.:"Carte Blanche" Jacka Lusińskiego, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, "Obietnica" Anny Kazejak (współautorem scenariusza jest Magnus von Horn), „Lęk wysokości” Bartka Konopki (współautorem scenariusza jest Piotr Borkowski), „Jesteś bogiem” Leszka Dawida wg scenariusza Macieja Pisuka, „Ki” Leszka Dawida wg scenariusza Pawła Ferdka, „Moja krew” Marcina Wrony (współautorką scenariusza jest Grażyna Trela), „Komornik” Feliksa Falka wg scenariusza Grzegorza Łoszewskiego, „Stacja” Piotra Wereśniaka, „Bandyta” Macieja Dejczera wg scenariusza Cezarego Harasimowicza.

W fazie produkcji są następujące filmy: „Zagubieni” Julii Kowalski (Druga Nagroda PISF 2014), „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej wg scenariusza Roberta Bolesty (finalista 2013), „Dziennik z podróży do Budapesztu” Rafała Kapelińskiego (finalista 2013), „Mur” Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012), „Zgoda” Małgorzaty Sobieszczańskiej w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego (Trzecia Nagroda 2012) oraz „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego (Nagroda Główna w 2008).- Widzimy, że z roku na rok poziom nadsyłanych prac jest wyższy i coraz więcej finałowych scenariuszy, po konsultacjach, jakie zapewniamy  w Szkole Wajdy, trafia do produkcji, czego dobrym przykładem jest m.in. film "Bogowie". SCRIPT PRO stanowi wyjątkową szansę dla młodych scenarzystów, którzy są dopiero na początku drogi zawodowej. Mam nadzieję, że tegoroczna, jubileuszowa, edycja zaowocuje kolejnymi interesującymi tekstami, które wkrótce będzie można zobaczyć w kinach – mówi Wojciech Marczewski, Dyrektor Programowy Szkoły Wajdy.

UWAGA – NOWE ZASADY ZGŁASZANIA PRAC:
W tym roku po raz pierwszy zgłoszenie konkursowe ma charakter tylko mailowy i musi zawierać:
- podpisane godłem (pseudonimem): scenariusz do 125 stron i synopsis (streszczenie fabuły) do 2 stron zapisane w plikach w formacie *.doc lub *.pdf;
- formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie konkursu) zawierający dane autora: godło, tytuł, imię, nazwisko, datę urodzenia, adres, telefon i adres e-mail oraz własnoręcznie podpisane oświadczenie Uczestnika/Uczestników o wyrażeniu zgody na przetwarzanie przez Organizatorów danych osobowych na potrzeby związane ze zorganizowaniem
i przeprowadzeniem Konkursu,
- dowód wpłaty w wysokości 100 PLN (sto złotych) na konto Fundacji Szkoła Wajdy (nr konta jest podany na stronie http://www.scriptpro.pl).

Maile należy wysyłać do 12 lutego do godziny 23:59 na adres konkurs@scriptpro.pl. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na  http://www.scriptpro.pl.

WRÓB
Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  31.01.2015
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia zdjęć
W IPN-ie o filmach Poręby
TVP - blisko 8 mln na produkcję fabuł w 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll