PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Dotknięcie anioła” Marka Tadeusza Pawłowskiego to fabularyzowane wspomnienia żydowskiego dziecka z Oświęcimia, uratowanego wraz z rodziną z Holocaustu. Film pokaże TVP1 w czwartek 22 stycznia 2015 roku o godz. 22:20.
Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu, ujawnia światu nieznaną historię szansy emigracji Żydów.

  Zanim zrodziła się straszna idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu, a potem wezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. W filmie Marka Tadeusza PawłowskiegoHenryk Schoenker wspomina okupacyjną golgotę swojej rodziny dokładnie w tych miejscach, które miały dla nich kluczowe znaczenie: od ruin rodzinnej rezydencji, przez domy, mieszkania, podwórka i ulice Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki, Bochni i Tarnowa. ″Reżyser w sposób niezwykły łączy zdjęcia archiwalne z dzisiejszymi, ożywiając nawet niektóre obrazy i sceny (oryginalną techniką <archi kolażu>, przy której współpracował z grafikiem Robertem Manowskim) i sprawiając, że historia sprzed lat dzieje się nie tylko na naszych oczach, ale po prostu na wyciągnięcie ręki″, czytamy w informacji prasowej TVP.

Na realizm archiwalnych sekwencji składa się też wysiłek twórców w odtwarzaniu postaci i sytuacji z przeszłości. Pomogli w tym pieczołowicie dobrani zawodowi aktorzy oraz liczni mieszkańcy Oświęcimia, wybrani ze względu na podobieństwo do historycznych wzorów w trwającym wiele miesięcy castingu. Wirtuoza skrzypiec Birnbauma zagrał prawdziwy skrzypek z Oświęcimia, odtwarzający postać tytułowego Anioła - ukrywając przed bliskimi prawdziwą przyczynę - zapuszczał siwe włosy i brodę aż przez rok…  - Straszliwe dźwięki mojego dzieciństwa zamknęły się we mnie jak w muszli – mówi Henryk Schoenker, który od czasu wojny jest kompletnie głuchy. - Pewnie, dlatego straciłem słuch, abym nie mógł o nich zapomnieć.
 
Informacje o filmie
Scenariusz i reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski; zdjęcia: Jacek Januszyk; montaż: Cezary Grzesiuk; Muzyka: Michał Lorenc, grafika: Robert Manowski, scenografia: Andrzej Czyczyło, dźwięk: Tomasz Sikora, postprodukcja dźwięku: Jacek Hamela, producent: Małgorzata Walczak. Produkcja  Polska - Niemcy,  2014 (Zoyda Art Production, TVP1, WDR, PISF, FWPN, Media).
 


WRÓB
TVP
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2015
Zobacz również
fot. TVP SA
Polskie filmy w Göteborgu
Urodziny Fototeki. Festiwal fotografii w filmie i z filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll