PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 28 - 31 stycznia 2015 w kinie Iluzjon odbędzie się Przegląd Filmów o Fotografii pt. OTO FOTO. Powodem są 5. urodziny Fototeki – serwisu, prezentującego zdigitalizowane zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej.
Inauguracja przeglądu - FOTOS STORY nastąpi 28 stycznia w kinie Iluzjon. Z tej okazji o zawodzie fotosisty opowiedzą: najbardziej znana polska fotosistka Renata Pajchel oraz Wiesław Zdort, który pierwsze kroki w zawodzie operatora stawiał jako fotosista, uczestnicząc w realizacji arcydzieł polskiej kinematografii, m.in. „Popiołu i diamentu” i „Eroiki”. Trzecią nowelę "Eroiki", „Con Bravura” (ostatecznie usuniętą z filmu przez samego reżysera!) będziemy mogli obejrzeć w Iluzjonie.To rzadka okazja!

W programie przeglądu znalazły się dokumenty o fotografii  i jej twórcach, m.in.: „Punkt widzenia” (1974) Kazimierza Karabasza, "Lewa połowa twarzy" (2013) Marcina Bortkiewicza, amerykański „Bert Stern. Prawdziwy Madman” (2011) w reżyserii Shannah Laumeister, dokument o współpracującym z największymi gwiazdami muzyki i filmu fotografiku Antonie Corbijnie - „Anton Corbijn. Na wylot” (2012) w reżyserii Klaartje Quirijns czy inspirowany zdjęciami Martina Martinčeka filmowy portret starszych ludzi z Liptowa i Orawy – „Obrazy starego świata” (1972) Dušana Hanáka. W przestrzeni Iluzjonu widzowie obejrzą multimedialną wystawę przedstawiającą historię polskiego fotosu  filmowego.

Fototeka powstaje w oparciu o materiały zdjęciowe ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Jest to przedsięwzięcie pionierskie - pierwszy tego typu portal prezentujący fotograficzną historię polskiego kina. W serwisie publikowane są: fotosy  do polskich filmów fabularnych i animowanych do 1989 roku, robocze zdjęcia z planów filmowych, zdjęcia próbne, reportaże z premier filmowych oraz sesje gwiazd polskiego kina. Większość tych materiałów nigdy dotąd nie była publikowana. Zeskanowane zostały z oryginalnych materiałów negatywowych, które przez długie lata spoczywały nietknięte na archiwalnych półkach. Rolą portalu są: edukacja i upowszechnianie kultury filmowej, zabezpieczenie zbiorów fotograficznych Filmoteki Narodowej oraz udzielanie pomocy w nawiązaniu kontaktu z właścicielami praw. Z usług serwisu korzystają największe wydawnictwa i periodyki w Polsce.

Po pięciu latach funkcjonowania Fototeka startuje w nowej odsłonie. Adres pozostaje niezmienny: http://www.fototeka.fn.org.pl. Obecnie na portalu znajduje się blisko 170 000 zdjęć, związanych z ponad 2200 tytułami filmowymi. Dostępne są tu również zdjęcia ponad 5000 polskich filmowców i aktorów. W serwisie odbywają się teraz konkursy filmowe. Do wygrania będą książki o tematyce filmowej oraz wejściówki do Kina Iluzjon.

Odnowiony portal stał się źródłem informacji o fotografii filmowej i jej twórcach, a więc tematach do tej pory w Polsce zupełnie niezbadanych. W dziale Oto Foto opublikowany został tekst o historii polskiego fotosu, do którego dołączone są najciekawsze przedwojenne reklamy fotosów filmowych oraz materiały obrazujące rozwój fotografii filmowej. Użytkownicy znajdą tu również, publikowane cyklicznie, biogramy najbardziej zasłużonych, najczęściej słabo znanych, polskich fotosistów filmowych. Teraz można poznać ich drogę zawodową i filmy, do których zrobili fotosy.
.
Poprzez dział Aktualności portal będzie informować, które negatywy są obecnie skanowane oraz które zdjęcia są aktualnie opracowywane. "Użytkowników, którzy rozpoznają niezidentyfikowane miejsca występujące na fotosach zachęcamy do kontaktu z redakcją! Szacujemy, że w ciągu najbliższych miesięcy liczba zdjęć na stronie osiągnie 200 000 czego Państwu i sobie życzymy!", piszą przedstawiciele Filmoteki Narodowej.
OTO FOTO. PRZEGLĄD FILMÓW O FOTOGRAFII

28. 01 18:00  CON BRAVURA r. Andrzej Munk, Polska 1957 34'
po filmie FOTOS STORY: spotkanie z fotosistami -  Renatą Pajchel  i Wiesławem Zdortem
28. 01 20:15 ANTON CORBIJN. NA WYLOT r. Klaartje Quirijns, Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy 2012 90'
29. 01 20:00 OBRAZY STAREGO ŚWIATA r. Dušan Hanák, Czechosłowacja 1972 67'
30. 01 18:15 ZESTAW DOKUMENTÓW O FOTOGRAFII:
"Punkt widzenia" r. Kazimierz Karabasz, Polska 1974 17' / „Cudzoziemka” r. Michał Maryniarczyk Polska 1986 11' / "Lewa połowa twarzy" r. Marcin Bortkiewicz, Polska 2013 11'/ „Twarze nieistniejącego miasta” r. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska 2013 24'
31. 01 18:00  BERT STERN. PRAWDZIWY MADMAN r. Shannah Laumeister USA 2011 93'

KINO ILUZJON  
ul. Narbutta 50 A, Warszawa, www.iluzjon.fn.org.pl
rezerwacje: 22 462 72 60 iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl                                 
Ceny biletów: 12-17zł                                                                                                             
WRÓB
Filmoteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2015
Zobacz również
Niezwykły dokument. Dźwięki dzieciństwa zamknięte jak w muszli
[wideo] Premierowe fabuły Studia Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll