PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
9 stycznia 2015 roku w warszawskim kinie Muranów odbędzie się premiera filmu w reżyserii Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest" na podstawie utworu Doroty Masłowskiej. Film będzie pokazywany w kinach studyjnych w całej Polsce.
Sztuka Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny trafia do polskich kin po czterech latach od głośnej premiery scenicznej. To opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji ustrojowej. Gorzki, pełen groteski i cytatów z popkultury portret współczesnych Polaków.

- Nie czułem, żeby to był filmowy tekst. Wydaje mi się bardzo teatralny. W związku z tym pomyślałem, że niefilmowość tego dramatu może być atutem przy ekranizacji. Celem nie była fabularyzacja, ale pokazanie nowego języka filmowego w kinie, który wywodzi się właśnie z teatru. Od dłuższego czasu mnie to fascynuje - teatralny język, pokazany w kinie, środkami filmowymi. Im bardziej dialogi, scenografia, postaci, sceny, wydają się niefilmowi, tym ciekawszy daje efekt w kinie - powiedział reżyser spektaklu i filmu Grzegorz Jarzyna.

Głównymi bohaterkami są trzy kobiety, żyjące poniżej minimum socjalnego, mieszkające w ciasnej, warszawskiej kawalerce - osowiała staruszka na wózku inwalidzkim, żyjąca wspomnieniami z okresu II wojny światowej (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę uzupełnia sąsiadka - roznosicielka ulotek Bożena (Maria Maj), reżyser filmu „Koń, który jeździł konno” (Adam Woronowicz) oraz dwójka aktorów (Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak), prezenterka telewizyjna (Agnieszka Podsiadlik) a także Edyta (Roma Gąsiorowska), usiłująca ratować „biednych ludzi”.

Jak podkreślił Jarzyna, przedstawiony obraz Polski „nie jest taki znów tragiczny. Jest podany w dość sympatyczny sposób. Nawet jeśli naśmiewamy się z pewnego typu postaci, nie ma tam jadu, tylko dystans, który pozwala nam się śmiać z siebie. Nie ma nienawiści. Każda z tych postaci wyraża siebie, co jest pozytywne. Manifestują się, nie chcą być zamknięte w kasie Tesco i dołować się. Manifestują swoją niezależność, mówią o swojej przyszłości - że będą awansowane na stanowisko ekspedientki, która obsługuje wagi niezależne, elektroniczne".

W swoim tekście Masłowska konfrontuje ze sobą różne postawy życiowe, światopoglądy i style wypowiedzi, malując zbiorowy portret współczesnych Polaków. „Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście, nie formułuję żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu” - tłumaczyła Masłowska, której debiut „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” doczekał się ekranizacji w 2009 r. w reżyserii Xawerego Żuławskiego.
 
"Między nami dobrze jest" to druga, po „2007: Macbeth”, filmowa koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Docelowo film zostanie w całości udostępniony w serwisie Ninateka.pl.


AK
Narodowy Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  9.01.2015
Zobacz również
fot. Narodowy Instytut Audiowizualny
Był chodzącą encyklopedią kina
Animacja “Trzej Królowie” na dużym ekranie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll