PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.01.2015
Wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser miał 88 lat. Zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu po ciężkiej chorobie. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Pogrzeb Tadeusza Konwickiego odbędzie się w czwartek, 15 stycznia 2015, o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym Cmentarza Komunalnego Powązki Wojskowe w Warszawie, ul. Powązkowska 43/45.

Tadeusz Konwicki
urodził się w 1926 roku w Nowej Wilejce pod Wilnem. Ukończył liceum na tajnych kompletach podczas II wojny. Jako żołnierz Brygady Oszmiańskiej AK brał udział w akcji "Burza" na terenach Wileńszczyzny. Po rozbrojeniu i internowaniu przez Armię Czerwoną oddziałów wileńskiej AK walczył w partyzantce antysowieckiej. W 1945 roku na fałszywych papierach przyjechał do Polski, gdzie podjął studia polonistyczne na UJ i UW.

  Jest autorem takich powieści jak "Sennik współczesny", "Wniebowstąpienie", "Nic albo nic", "Mała Apokalipsa", "Bohiń". Filmy w reżyserii Tadeusza Konwickiego - "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965), "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971) - przeszły do klasyki polskiej kinematografii.

Konwicki wyreżyserował też "Dolinę Issy" wg powieści Czesława Miłosza i "Lawę" wg "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jest ponadto autorem filmowych scenariuszy - m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967). W latach 1956-1968 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr".

Filmy Konwickiego zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach w Edynburgu, Mannheimie, San Remo i Wenecji, a także na FPFF w Gdyni i LLF w Łagowie. Krytycy z SFP wyróżnili Złotą Taśmą "Lawę". Tadeusz Konwicki otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową – za Osiągnięcia Życia (2002), medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2005) oraz, na 36 FPFF w Gdyni (2011), Platynowe Lwy za Całokształt Twórczości oraz Nagrodę SFP (2011) za całokształt dokonań artystycznych.

Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.01.2016
Zobacz również
fot. SFP
Festiwal Prowincjonalia nagrodzi Jerzego Gruzę
"Bitwa Pięciu Armii" najpopularniejszym filmem roku?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll