PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich w najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego ukazał się dodatek specjalny o niedawno zmarłym twórcy "Długu" i "Papuszy".
„Fascynujące było obserwowanie z jak wielką pokorą podchodził do swojej twórczości – od pierwszego do ostatniego filmu. To cecha niezwykle przydatna w zawodzie reżysera, która potrafi dość łatwo wyparować. Jemu udało się takiej pokusie oprzeć, a przecież po filmie "Dług" znalazł się na szczycie. Miałem przyjemność spędzać z nim wtedy sporo czasu ponieważ z ramienia Studia Filmowego Zebra byłem koproducentem „Długu”. Imponował mi jego spokój na planie. Konsekwencja w realizowaniu zamierzonej wizji i niezwykłe porozumienie z aktorami. Właściwie trudno by mi było wskazać drugiego takiego reżysera, który potrafił nawiązać tak silną więź z aktorami’ – tymi słowami żegna Krzysztofa Krauzego, zmarłego niedawno reżysera Prezes Stowarzyszenia Filmowców polskich Jacek Bromski w specjalnym dodatku „Tygodnika”.

Wspólnego mianownika dla twórczości Krauzego poszukuje Anita Piotrowska. „Nie uprawiał publicystyki, ale i nie poetyzował. Z pasją dokumentował duchowe potyczki Polaków z wolnością.” – pisze w krytycznym tekście omawiającym jego wszystkie fabularne dzieła.



Krauzego, przyjaciela i złożoną osobowość wspomina Kazimiera Szczuka: „Poznaliśmy  się, kiedy Krzysztof już  był  chory.   Podobno dawniej  był inny, bardziej srogi, ale o tym  niewiele  wiedzieliśmy.   Uważny,  delikatny, serdeczny – taki był  Krzyś.  Od wielu osób słyszę teraz, że  rozmawiało się z nim  naprawdę, że  słuchał, rozumiał   i pamiętał, a to  unikalna  cecha wśród polskich  filmowców . Żyjąc tracimy życie, to prawda,  ale rak sprawiał, że  Krzysztof  tracił swoje życie znacznie szybciej  niż my wszyscy”.

Współpracę z Krauzem opisuje także współscenarzysta „Długu” i „Gier ulicznych Jerzy Morawski: „Był przekonany, że film powstanie tylko wtedy, gdy reżyser zakocha się w scenariuszu. On swoje scenariusze naprawdę kochał”.

Dodatek w bieżącym wydaniu "Tygodnika Powszechnego", w sprzedaży od 7 do 13 stycznia 2014 roku. Dodatek specjalny pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


AK
Tygodnik Powszechny
Ostatnia aktualizacja:  7.01.2015
Zobacz również
fot. SFP
"Bitwa Pięciu Armii" najpopularniejszym filmem roku?
W Polsce odnowiliśmy już ponad sto filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll