PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2014” odbędzie się w dniach 18-21 lutego 2015 roku we Wrześni.
Laureatem Nagrody Honorowej w tym roku zostanie Jerzy Gruza, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe (m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem - "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe") oraz reżyserował spektakle Teatru Tv. Od 1983 do 1991 był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Jest twórcą znanych filmów i seriali: "Dzięcioł", "Przeprowadzka", "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy", „Czterdziestolatek”, „Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka”, "Alicja" (wspólnie z Jackiem Bromskim, Prezesem SFP), „Pierścień i róża”, „Czterdziestolatek. 20 lat później”, „Gosia i Małgosia”.

Gruza otrzyma statuetkę honorowego Jańcia Wodnika za dorobek artystyczny życia oraz Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Oprócz retrospektywnych pokazów filmowych Laureata, odbędzie się również spotkanie literackie z reżyserem. Przypomnijmy, że Jerzy Gruza ma na swoim koncie kilka publikacji m.in. „Stolik. Anegdoty, plotki, donosy”, „Rok osła” czy „Głową o stolik. Kronika wypadków medialnych”. Prowadzi również comiesięczną kolumnę w Magazynie Filmowym SFP.

Na otwarcie festiwalu zostanie zaprezentowany najnowszy film ze Studia Munka, działającego przy SFP – "Mur" Dariusza Glazera. Głównym bohaterem filmu jest Turek, w którego wcielił się Tomasz Schuchardt, obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, co zawdzięcza kreacjom z filmów "Chrzest" czy „Jesteś bogiem”. Turek do tej pory mieszkał z matką (Aleksandra Konieczna) w starej kamienicy i pracował przy wykańczaniu mieszkań w apartamentowcach. Poznamy go właśnie w momencie, gdy postanowi „przerwać pępowinę” i wyprowadzić się do wynajętego mieszkania na nowoczesnym osiedlu. W obsadzie znaleźli się także Marta Nieradkiewicz, Ewa Kasprzyk, Piotr Machalica, Ewa Kolasińska, Rafał Maćkowiak oraz Krzysztof Olszewski. Za zdjęcia odpowiadał Wojciech Staroń.

W programie festiwalu, w ramach cyklu „Porozmawiajmy o przyszłości”, zaprezentowane zostaną filmy studentów Szkoły Wajdy, PWSFTViT w Łodzi, WRiTV w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, a w cyklu  „Prowincje świata – ocalić człowieka" również filmy z Gruzji, Rosji, Austrii i Szwecji.

Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.

Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Festiwal ma inspirować do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzyć atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi, bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Patronem duchowym festiwalu jest Jańcio Wodnik, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

AK
Prowincjonalia/SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.01.2015
Zobacz również
fot. SFP
Przegląd Debiutów Filmowych ze Studia Munka
Tadeusz Konwicki nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll