PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.01.2015
Obchody jubileuszu 65-lecia WFO przekroczyły półmetek. Przed widzami jeszcze cztery retrospektywne prezentacje prac twórców związanych z Wytwórnią.
Mikołaj Haremski jako scenarzysta i reżyser realizuje się w różnych formach: od dużych produkcji fabularnych ("Lawstorant"), przez seriale („Klan”), filmy dokumentalne (cykl „Obcy – Gatunki inwazyjne w Polsce”), programy telewizyjne („Ukryta prawda”), aż po spektakle Teatru Telewizji. W zeszłym roku na ekrany kin trafił dobrze przyjęty przez publiczność i doceniany na festiwalach filmów dla młodzieży "Gabriel".

- Mikołaj Haremski, podobnie jak wielu absolwentów łódzkiej Filmówki, pierwsze zawodowe kroki stawiał w Wytwórni Filmów Oświatowych, gdzie specjalizował się w produkcjach dokumentalnych. I właśnie wybrane dokumenty z wczesnego okresu twórczości złożą się na piątkowy pokaz – mówi Wojciech Bernacki z WFO, koordynator jubileuszowych projekcji w kinie Polonia. – Są to klasyki do dziś znakomicie uzupełniające program lekcji historii i języka polskiego – dodaje.

Refren z dziejów książki” to jedna z pierwszych produkcji reżysera. Film z 1985 roku to opowieść bez słów, o nieustannym rozwoju najważniejszej w dziejach kultury formy trwałego zapisywania myśli ludzkiej, ale też o momentach zwrotnych historii, gdy niszczono biblioteki.

Dzięki kolejnym filmom publiczność będzie mogła poznać lepiej postaci ważne dla dwudziestowiecznej historii Polski. Dokument „Ignacy Daszyński 1866-1918” prezentuje sylwetkę polityka, który stał się ikoną lewicy, a dla wielu symbolem patrioty i demokraty. Daszyński przeszedł do historii jako premier pierwszego rządu niepodległej Polski w 1918 roku. Jego polityczną drogę do tego stanowiska Haremski opowiada w niezwykle atrakcyjny wizualnie sposób. Powszechnie znana jest odmowa Daszyńskiego otwarcia obrad sejmu pod presją Józefa Piłsudskiego i przybyłych z nim oficerów. Daszyński z sympatyka zmienił się w oponenta Piłsudskiego. Daje to znakomity punkt wyjścia do kolejnego, prezentowanego w ramach retrospektywy, filmu. Przez lata PRL-u podręczniki milczały na temat Józefa Piłsudskiego. Dlatego tak istotny był zrealizowany jeszcze w latach 80. dokument Haremskiego „Legenda. Pamięci Józefa Piłsudskiego”.

Retrospektywa filmów Mikołaja Haremskiego odbędzie się 9 stycznia 2015 roku o godzinie 18.00 w łódzkim kinie Polonia. Wstęp wolny.

16 stycznia 2015 roku zaprezentowana zostanie twórczość Jerzego Bezkowskiego. Tego dnia przypada też piąta rocznica śmierci wieloletniego dyrektora WFO - Andrzeja Traczykowskiego dlatego „Oświatówka” przygotowuje o nim krótkie wspomnienie filmowe. Piątkowe retrospektywy z okazji 65-lecia WFO odbywać się będą do końca stycznia. Do tego momentu codziennie w małej sali kina Polonia, nazywanej „Akwarium” oglądać można wybrane filmy z różnych okresów działalności wytwórni. Projekcje w „Akwarium” to blisko trzy godziny filmów różnych gatunków, reprezentatywnych dla poszczególnych okresów działalności WFO. To niecodzienna możliwość, żeby obejrzeć nieodpłatnie, w jednym miejscu filmy autorstwa między innymi Jacka Schmidta, Grzegorza Królikiewicza, Andrzeja Papuzińskiego, Jacka Bławuta, Andrzeja Brzozowskiego, Henryka Dederki, czy Piotra Szulkina.


AK
WFO
Ostatnia aktualizacja:  5.01.2015
Zobacz również
fot. WFO
Producentka "Idy" w zarządzie EAF!
Najbliższe spotkanie z Akademią Polskiego Filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll