PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wśród laureatów Nagród im. Cypriana Kamila Norwida znaleźli się m.in. aktor Wiesław Michnikowski oraz reżyser Iwan Wyrypajew

Uroczystość wręczenia nagród - w tym roku ich 10. edycji - odbyła się wieczorem 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrodzeni zostali także, obok Michnikowskiego i Wyrypajewa, Krzysztof Gierałtowski - "niekwestionowanego mistrza portretu fotograficznego", Krzysztof Boczkowski (poeta, tłumacz - za tom wierszy "Dźwięki i echo") i Alicja Knast (kurator Muzeum Fryderyka Chopina).

Laureatami nagród Norwida są ludzie sztuki - muzycy, pisarze, plastycy, aktorzy i reżyserzy, realizujący swoje artystyczne przedsięwzięcia na Mazowszu.

Wiesław Michnikowski był honorowym gościem uroczystości. Jeden z najbardziej kochanych polskich aktorów znany jest m.in.z Kabaretu Starszych Panów, jako wykonawca kabaretowych piosenek, m.in. "Wesołe jest życie staruszka", "Jeżeli kochać" czy "Addio pomidory". Był odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.


Michnikowski przez wiele lat związany był z Teatrem Współczesnym. Jego wieloletni dyrektor Erwin Axer mówił o młodym artyście: "Niewysoki, pełen słodyczy, chowa się przed wzrokiem obcych, ciemne oczy spoglądają z wyrzutem, a przy tym to chłopiec czysty i niewinny". Axer obsadzał Michnikowskiego we wszystkich prawie sztukach Mrożka realizowanych przez siebie - poczynając od "Tanga" (1965 r.), kończąc na "Wdowach" (1992). Axer argumentował, że Michnikowski "do Mrożka się narodził".

Michnikowski został wyróżniony nagrodą "Dzieło życia" za całokształt twórczości. "Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że otrzymałem tę nagrodę - choć nie wiem czy zasłużoną" – mówił – jak zwykle skromny Michnikowski.

Reżyser Iwan Wyrypajew otrzymał to zaszczytne wyróżnienie za reżyserię spektaklu "Taniec Delhi" w Teatrze Narodowym. Aktor, reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew, twórca filmów "Tlen" i "Euforia" uznawany jest za jednego z najciekawszych reprezentantów kina i teatru europejskiego. Dramat Wyrypajewa "Taniec Delhi" w jego reżyserii, podobnie jak inne jego tytuły, opowiada o ludziach uwikłanych we własne emocje.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 roku; jest przyznawana przez samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagrody przyznawane są corocznie w czterech kategoriach: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr. W 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego ustanowił dodatkową Nagrodę "Dzieło życia" przyznawaną za wybitne dzieła, kreacje lub całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.

Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a w przypadku nagrody "Dzieło życia" - 25 tys. zł.


 


WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2011
Zobacz również
Naucz się filmować! Za darmo!
Kino i inne mity narodowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll