PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Rok 2014 przyniósł największy w historii polskiej i łódzkiej kinematografii sukces rodzimego kina. To także okres docenienia dzieł, które powstały w Łodzi, wprowadzenia kolejnych ulg i rabatów dla ekip filmowych oraz szeroka międzynarodowa promocja filmowej oferty miasta i regionu” - Łódź Film Commission w ten sposób podsumowuje mijający rok. Zamieszczamy podsumowanie przesłane przez komisję.
Działalność ŁFC

Łódź Film Commission to specjalna jednostka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi powołana do współpracy z filmowcami. W mijającym roku wsparła około 20 projektów  (cztery z nich to koprodukcje międzynarodowe), w tym cztery filmy fabularne, cztery dokumentalne i pięć reklam komercyjnych i społecznych, a także teledyski, programy telewizyjne oraz inne projekty audiowizualne.

Największym łódzkim sukcesem była, zachwycająca widzów i krytyków na całym  świecie, „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Film był dystrybuowany w ponad 50 państwach. Osiągnął sukces frekwencyjny i uznanie krytyków na całym świecie, czego potwierdzeniem jest szereg zdobytych nagród, począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage  w Bydgoszczy poprzez FIPRESCI w Toronto oraz statuetek w Londynie, Gijon, Atenach, Mińsku, San Francisco, Helsinkach, Zadarze, Limie, Wilnie i wielu innych. W ostatnich tygodniach film Pawła Pawlikowskiego wrócił z Rygi z pięcioma statuetkami Europejskiej Akademii Filmowej, a Parlament Europejski w Strasbourgu uhonorował „Idę” nagrodą LUX Prize przyznawaną dziełom, które rzucają nowe światło na wspólne europejskie wartości i skłaniają do debaty publicznej. „Ida” została nominowana do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W tej samej kategorii, film jest na skróconej liście dziewięciu kandydatów do Oscara. Nominację do statuetki otrzyma ostatecznie pięć dzieł, a „Ida” stawiana jest w roli głównego kandydata do nagrody. Takiego sukcesu polska, a zarazem łódzka, kinematografia jeszcze nie odniosła.


"Ida", materiały promocyjne

Podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, widzowie mieli okazję obejrzeć aż cztery produkcje, które powstawały na terenie Łodzi i były wspierane organizacyjnie przez Łódź Film Commission oraz zostały dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego. W Konkursie Głównym najważniejszego polskiego przeglądu rodzimego kina znalazł się "Obywatel" Jerzego Stuhra, "Miasto 44" Jana Komasy, a także "Sąsiady" w reż. Grzegorza Królikiewicza. Niskobudżetowe „Małe Stłuczki” reżyserowane przez Aleksandrę Gowin i Ireneusza Grzyba pokazano w debiutującej na festiwalu sekcji „Inne spojrzenie”. 

W mijającym roku, Łódź była często wybierana na miejsce realizacji międzynarodowych projektów filmowych. Na Księżym Młynie powstawały zdjęcia do serialu telewizyjnego produkowanego przez BBC i TVP pt. „Dzwony wojny” w reż. Brendana Mahera. Zabytkowe osiedle robotnicze na potrzeby produkcji zaadaptowano na małe brytyjskie miasteczko z okresu I Wojny Światowej.

W Pałacu Poznańskiego i w Hotelu Grand japońska ekipa filmowa kręciła zdjęcia do dramatu historycznego pt. „Persona non grata” w reżyserii Cellina Glucka. Producentem filmu jest Cine Bazar, polskim partnerem Akson Studio (producent filmów m.in. "Miasto 44", „Wałęsa: Człowiek z nadziei”). W Łodzi odbyła się również zamknięta konferencja prasowa dla przedstawicieli japońskich mediów.  Cały czas w Łodzi realizowane są zdjęcia do nowych odcinków serialu „Komisarz Aleks” (seria VI i VII).

Miasto Łódź zawarło porozumienie z Łódzkim Centrum Filmowym, w którym obie strony zadeklarowały chęć współpracy. Łódzkie Centrum Filmowe zobowiązało się do udzielania korzystnych rabatów dla produkcji rekomendowanych przez Łódź Film Commission pod warunkiem realizacji zdjęć w Łodzi lub w regionie.

W połowie roku, Zarządzeniem Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, wprowadzono obniżone (o 85 proc.) stawki czynszu dzierżawnego za najem miejskich nieruchomości gruntowych na potrzeby filmowe. Zniżki obejmą m.in. parki i place. To kolejna ulga, po obniżeniu stawek za zajęcie pasa drogi (o 90 proc.), wprowadzona przez Miasto. Łódź jest jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło takie ułatwienia.


"Miasto 44", materiały promocyjne

Łódzki Fundusz Filmowy 2014

W ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego Miasto wsparło trzy filmy fabularne,
jeden animowany, trzy dokumentalne:

- filmy fabularne:
Opus Film - „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra
Anima-Pol - „Sen zimowy” w reżyserii Pawła Wendorffa
Tramway - „Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego

- filmy dokumentalne:
Anagram Film - „Łódź/DOM” w reżyserii Piotra Szczepańskiego
Wajda Studio - „Prawa strona życia” w reżyserii Aleksandry Rek
Square Film Studios – „Pierwszy Polak na Marsie” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej

- filmy animowane:
WJTeam - „Czarnoksiężnik z krainy U.S.” w reżyserii Balbiny Bruszewskiej

Produkcje dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego wydały w Łodzi i w regionie ponad 5 milionów złotych!


"Obywatel", materiały promocyjne

Środki z Europy dla Łodzi Filmowej

  W 2013 roku Łódź otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013) na projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”. Celem jest zwiększenie liczby produkcji audiowizualnych realizowanych w województwie łódzkim oraz rozwój branży filmowej poprzez rozbudowę oferty regionu o nowe lokacje, standaryzację i profesjonalizację obsługi ekip filmowych  w całym regionie oraz szeroką krajową i międzynarodową promocję  projektu.

Dzięki środkom unijnym oferta Łodzi i regionu była prezentowana na najważniejszych wydarzeniach branżowych zagranicą m.in. na European Film Market w Berlinie,  na Marché du Film i MIPCOM w Cannes i w kraju: na Festiwalu Filmowym w Gdyni, , Krakowskim Festiwalu Filmowym czy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Pod koniec września w Łodzi odbyły się prestiżowe warsztaty filmowe MAIA dla  20 producentów filmowych z całej Europy. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się  z możliwościami produkcyjnymi Łodzi i regionu, a także mieli możliwość poznania najbardziej charakterystycznych łódzkich plenerów.

Łódź Film Commission pracuje również nad nową stroną internetową i spotem reklamującym ofertę filmową Łodzi i regionu, których inaugurację zaplanowano na I kwartał 2015 roku.

 
WRÓB
Łódź Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  3.01.2015
Zobacz również
fot. Łódź Film Commission
Maria Zmarz-Koczanowicz: Często myślę kadrem
[wideo] Karl Markovics w "Hiszpance"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll