PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.12.2014
14 grudnia 2014 roku zakończyła się 11. edycja słoweńskiej Animateki. Grand Prix festiwalu otrzymało „Do serca Twego” - najnowszy film Ewy Borysewicz.
Festiwal Animateka rozpoczął się w poniedziałek, 8 grudnia 2014 roku. W konkursie międzynarodowym o laury festiwalu rywalizowało 37 filmów, natomiast do udziału w konkursie filmów studenckich zaproszono okrągłe 50 filmów.

14 grudnia, ostatniego dnia festiwalu jury w składzie Andreas Hykade (Niemcy),  Akinori Oishi (Japonia), Tess Martin (USA), Cecilia Traslaviña González (Meksyk) i John Canciani (Szwajcaria) ogłosiło  tegorocznych laureatów. Grand Prix festiwalu otrzymał film "Do serca twego" Ewy Borysewicz. Swój wybór jury argumentowało – Grand Prix przyznajemy filmowi "Do serca twego"  za sposób w jaki przeplata osobistą historię z religijnym rytuałem oraz doskonały komentarz, który sprawnie łączy oba te światy. Animacja odpowiada zredukowanemu i oryginalnemu stylowi rysunku, oraz komentarzowi z offu, dzięki którym w sposób tak doskonały możemy wejść do świata bohaterki.

Film Ewy Borysewicz, który swoją międzynarodową karierę rozpoczął od pokazu w sekcji krótkometrażowej festiwalu Berlinale, do tej pory był pokazywany na ponad 25 zagranicznych festiwalach, w tym tak prestiżowych jak amerykański Ann Arbor, niemiecki DOK Leipzig czy norweski Grimstad. Słoweńska nagroda jest drugą na koncie filmu, który w czerwcu otrzymał Specjalne wyróżnienie podczas słoweńskiego festiwalu Fest Anca.

Dodatkowo, każdy z członków jury wybrał jeden film, który postanowił nagrodzić Specjalnym Wyróżnieniem. Aż dwóch członków jury postanowiło nagrodzić Polskie filmy. Meksykańska autorka filmów animowanych i doceniona pedagog - Cecilia Traslaviña González swoim wyróżnieniem postanowiła uhonorować “Fugę na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż Jerzego Kuci. Jak argumentowała: Film osiąga nowy poziom ekspresji poetyckiej poprzez wyrafinowany związek poruszających się obrazów z dźwiękiem. Tak jak w syntetycznym doświadczeniu obrazy na ekranie poruszają się w taki sposób, że nie tylko oddziaływują na muzykę, ale tą muzyką się stają. Linie rysunków oraz pociągnięcia pędzla przyjmują funkcję nut wydobywanych ze znakomitego instrumentu, w którym rozpoznajemy tytułowy pejzaż.

Drugie wyróżnienie – z rąk Tess Martin – amerykańskiej niezależnej reżyser filmów animowanych – otrzymał Tomasz Siwiński i jego "Niebieski pokój". Tess Martin argumentowała swój wybór w następujący sposób: Sny są materią, którą bardzo trudno jest odzwierciedlić w sztuce, natomiast ten film przedstawia dziwaczne, niepokojące i surrealistyczne środowisko i przekonująco daje nam do zrozumienia, że znaleźliśmy się w śnie bądź w koszmarze. Ale dlaczego właśnie w koszmarze? Narracja rozwija się w tej sposób, że otrzymujemy kolejne wskazówki co do położenia bohatera, natomiast nie jest nam zdradzone zbyt wiele aż do samego końca gdy pojawia się rozwiązanie, wyjaśniające wcześniejsze wydarzenia w sposób zadowalający, ale także napełniający niepokojem. Przyznaję Specjalne Wyróżnienie filmowi Tomasza Siwińskiego za ambitne wybory narracyjne.

W tegorocznej sekcji konkursowej festiwalu Animateka pokazano aż dziewięć polskich filmów m.in. „Hipopotamy” Piotra Dumały, „Gruby i chudy” Aleksandry Brożyny czy „Łaźnię” Tomka Duckiego.

Pełną listę laureatów oraz więcej na temat 11. edycji festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Animateki 
PZ
PolishAnimations/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.02.2015
Zobacz również
fot. Animaso
Seniorzy zrobili filmy o sobie
"Ida" to faworyt w wyścigu po Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll