PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Kameralny, czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego był nominowany w czterech kategoriach, i ostatecznie zdobył pięć Europejskich Nagród Filmowych. Gratulujemy!
To była 27. ceremonia ogłoszenia Europejskich Nagród Filmowych. Zdecydowanie najszczęśliwsza w historii polskiej kinematografii. W Rydze "Ida" została wyróżniona aż pięcioma statuetkami Europejskiej Akademii Filmowej.

Film Pawła Pawlikowskiego został uznany za Najlepszy Europejski Film 2014 roku!  Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zostali - już wcześniej - docenieni za niezwykłe, czarno-białe zdjęcia do "Idy", otrzymując Prix Carlo Di Palma. - To, że tutaj jestem, to jest niesamowity przypadek. Pracę przy tym filmie zaczynałem bowiem jako pierwszy operator kamery, a kończyłem jako współautor zdjęć - powiedział niezwykle wzruszony Łukasz Żal.

Paweł Pawlikowski zdobył za "Idę" nagrodę dla najlepszego europejskiego scenarzysty (wespół z Rebeccą Lenkiewicz) i reżysera 2014 roku. Jedną z dwu statuetek, przyznanych przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, wręczała mu Liv Ullman. - To jest dla mnie bardzo przyjemny moment. Także dlatego, że zarówno Liv Ullman jak również Ingmar Bergman mają coś wspólnego z moim filmem - podkreślił Paweł Pawlikowski.

People's Choice Award (Nagroda Publiczności) także trafiła do "Idy".
 
Agnieszka Holland, dyrektorka zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, wręczyła francuskiej reżyserce Agnès Varda nagrodę za całokształt twórczości.


Agnieszka Holland ogłasza nagrodę dla Agnes Vardy. Fot. EFA.

Laureatów w jednej z 21 kategorii ogłaszali m.in. Andrzej Chyra i Łukasz Żal. Przypomnijmy, że do Europejskich Nagród Filmowych były również nominowane: Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska - obie za niezwykłe kreacje aktorskie w "Idzie". Żadna z nich nie zdobyła jednak statuetki Europejskiej Akademii Filmowej. Najlepszą europejską aktorką minionego roku została Marion Cotillard za rolę w filmie "Dwa dni, jedna noc". Nominację w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymało także "Lato 2014" w reżyserii Wojciecha Sobczyka. Kolejne Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone już za rok w Berlinie.

Marcin Zawiśliński
EFA
Ostatnia aktualizacja:  13.12.2014
Zobacz również
fot. Solopan
Zdolni studenci Szkoły Filmowej uhonorowani
Chicagowscy krytycy nominują "Idę"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll