PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.12.2014
Pod takim tytułem w połowie grudnia w stołecznym Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki odbędzie się kolejne seminarium filmowe.
Brzmi to niesamowicie, ale Jan Łomnicki zrealizował prawie dziewięćdziesiąt filmów. Wiele z nich weszło do kanonu polskiego dokumentu. W jego dorobku znajdują się także filmy fabularne. Niejednokrotnie sięgał do tematyki wojennej. Charakterystyczną cechą jego najciekawszych dokonań, na przykład "Kontrybucji" czy "Jeszcze tylko ten las", był obraz okupacyjnej codzienności i realizm psychologiczny. Zajmował się w nich zwykłymi ludźmi, którzy w niecodziennych okolicznościach muszą dokonywać niełatwych wyborów. Potrafił także wykorzystać kino gatunków, odwołując się do batalistyki czy kina wręcz sensacyjnego, jak w "Akcji pod Arsenałem" lub "Ocalić miasto". Elementy tego ostatniego gatunku zawarł także w filmach współczesnych, z których największą popularność zyskała "Wielka wsypa". Nawet kiedy realizował filmy zgodne z oficjalną polityką kulturalną, podejmował aktualne i popularne w danym czasie tematy, potrafił nasycić je własnymi obserwacjami i życzliwym podejściem do ludzi. Nierzadko udawało mu się przedstawić wnikliwy obraz społeczeństwa. Potwierdzeniem tego jest serial, który stał się jednym z największych sukcesów polskiej telewizji. Łomnicki oraz scenarzyści: Jerzy Janicki i Andrzej Mularczyk, w 25 odcinkach serialu "Dom" przedstawili dzieje mieszkańców jednej z warszawskich kamienic, tworząc zarówno wnikliwe portrety jednostek, jak i historyczną opowieść. Serial był kręcony w kilku seriach, od 1980 do 2000 r., a różnice między nimi ciekawie ukazują zmiany zachodzące w polskiej kulturze.

Podczas spotkania, które odbędzie się 15 grudnia 2014 roku o godz. 17.00, pokazane zostaną fragmenty następujących filmów: "Ziemia czeka" (1954), "Narodziny statku" (1961), "Wiano" (1963), "Kontrybucja" (1966), "Jubileuszowy" (1967), "Poślizg" (1972), "Akcja pod Arsenałem" (1977), "Dom" (1980), "Jeszcze tylko ten las" (1991), "Wielka wsypa" (1992).
MZ
IPN
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2014
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
Zwycięstwo "Idy", nagroda dla "Biletu na Księżyc"
Kanadyjczycy nagradzają polskie animacje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll