PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polacy otrzymali aż trzy nagrody, w tym najważniejszą – Grand Prix, na festiwalu Les Sommets du Cinéma d’animation.
Na festiwalu triumfował Piotr Dumała ze swoimi „Hipopotamami”. Jury postanowiło przyznać mu nagrodę główną – Grand Prix. Warto wspomnieć, że wcześniej Kanadyjczycy nagrodzili Dumałę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie, przyznając mu Grand Prix w kategorii Najlepsza Animacja Krótkometrażowa. "Hipopotamy" to historia siedmiu nagich młodych kobiet kąpiących się wraz z dziećmi w rzece płynącej przez las. Z ukrycia w cieniu nisko wiszących nad wodą gałęzi obserwuje ich grupa pięciu nagich mężczyzn. Są podnieceni. Jeden z nich decyduje się wreszcie na podryw, ale kobieta odpycha go. Samiec niechcący upada do wody kompromitując się w oczach kolegów. Wściekły wstaje i próbuje siłą zdobyć kobietę.

Jerzy Kucia otrzymał nagrodę publiczności za swój najnowszy film – "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż". Ostatni obraz - „Strojenie instrumentów” - zrealizował w 2000 roku. Jerzy Kucia powraca po dwunastu latach milczenia refleksyjną opowieścią, zrealizowaną w poetyckiej formule filmowej opartej na relacji obrazu i muzyki. Film przedstawia proces poszukiwania specyfiki pejzażu i wyzwalania ludzkich emocji, przywołując wydarzenia, które miały miejsce w przedstawionej scenerii.

Trzecia nagroda, tym razem Specjalne Wyróżnienie w kategorii studenckiej, trafiło do Anity Kwiatkowskiej-Naqvi – autorki wielokrotnie nagradzanego "Ab ovo". Film Naqvi jest poświęcony tematowi ciąży oraz ilustruje drzemiącą w każdej kobiecie moc płodności. W czerwcu ubiegłego roku film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego podczas prestiżowego festiwalu filmów animowanych w Annecy, a także był nagradzany m.in. na festiwalach w Banjaluce czy chińskim Xiamen. Anita Kwiatkowska-Naqvi jest studentką łódzkiej PWSFTViT.

Do udziału w tegorocznej, już 13. edycji festiwalu zaproszenia otrzymało aż sześć polskich filmów. Oprócz nagrodzonych tytułów w konkursie kanadyjskiego festiwalu pokazano „ŁaźnięTomka Duckiego, „Grubego i chudego” Aleksandry Brożyny oraz „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka” Karoliny Specht.

Les Sommets du cinéma d’animation jest jednym z najważniejszych kanadyjskich wydarzeń poświęconych filmom animowanym. Co roku oprócz pokazów filmowych w programie można znaleźć liczne wydarzenia m.in. wystawy, performensy oraz fora dyskusyjne.

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie Les Sommets du Cinéma d’animation


AK/ PZ
PolishAnimations/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.12.2014
Zobacz również
fot. Fumi Studio
Kino według Jana Łomnickiego
„Ida” nominowana do Złotych Globów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll