PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka i „Obiekt” Pauliny Skibińskiej zakwalifikowały się do konkursu Documentary Short Films 37. edycji Festiwalu Filmowego Sundance – najważniejszej imprezy kina niezależnego na świecie. Oba filmy dokumentalne zostały wyprodukowane w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Kwalifikacja aż dwóch produkcji Studia Munka-SFP do tak prestiżowego konkursu to niebywały sukces - „Punkt wyjścia” i „Obiekt” pokonały ponad 8 tys. filmów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. O nagrody będą walczyły z 18 dokumentami z całego świata.


„Punkt wyjścia”, fot. Studio Munka-SFP

Obie produkcje zrealizowano w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka-SFP. Dla „Punktu wyjścia” pokaz w Park City będzie amerykańską premierą. Reżyser filmu, Michał Szcześniak tak komentuje informację o Sundance: Dowiedziałem się o kwalifikacji „Punktu wyjścia” na festiwal Sundance podczas akademii IDFA w Amsterdamie. Informacja była entuzjastyczna. Ja tymczasem dopiero zaczynałem rozumieć, jak ważny jest festiwal Sundance, że to wielkie wyróżnienie i świetne miejsce dla „Punktu wyjścia”. Film opowiada o Anecie, która zbuntowała się w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok, podejmuje się pracy opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości, by opiekować się chorą panią Heleną. Rozmowy z podopieczną uświadamiają Anecie, jak wiele w życiu posiada i pozwalają uwierzyć w siebie przed ciężką próbą, jaka ją czeka. Dokument zdobył już nagrody na wielu polskich festiwalach, między innymi w Koszalinie, Radomiu, Opolu i Kielcach. Autor zdjęć do „Punktu wyjścia” - Przemysław Niczyporuk - otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych podczas 22. edycji festiwalu Camerimage. Film powstał w koprodukcji ze Studiem Filmowym „N”.


„Obiekt”, fot. Studio Munka-SFP

Z kolei „Obiekt” Pauliny Skibińskiej w Sundance będzie miał swoją światową premierę – to pierwszy festiwal najnowszego dokumentu Studia Munka-SFP. Reżyserka nie przypuszczała, że uda się im zakwalifikować do konkursu: Byłam zaskoczona. Wydawało mi się, że Sundance woli tematy społeczne, dokumenty oparte na dialogu lub komentarzu. Nasz film jest bardzo formalny, nie ma tam ani jednego słowa. W filmie pokazano akcją poszukiwawczą, rozgrywającą się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu. Autorem zdjęć do dokumentu jest Jakub Stolecki, a koproducentem filmu Studio PUK.

Kwalifikacja filmów Michała Szcześniaka i Pauliny Skibińskiej do konkursu dokumentalnego nie jest pierwszym sukcesem Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W 2013 roku Short Film Grand Jury Prize zdobył dokument Grzegorza Zaricznego „Gwiazdek” wyprodukowany właśnie przez Studio Munka-SFP.

Sundance Film Festival organizowany przez Sundance Institute jest jednym z najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne na świecie. Sekcje konkursowe festiwalu poświęcone są zarówno produkcjom pełnometrażowym, jak i filmom krótkim. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22 stycznia – 1 lutego 2015 roku.

www.studiomunka.pl
www.sundance.org
gw
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  13.12.2014
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Jerzy Trela o Kieślowskim i Pawlikowskim
Szukałam silnego bohatera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll