PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W mikołajkową sobotę 6 grudnia 2014 roku oficjalnie kończy się poznański festiwal Ale Kino! Goście i widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza podkreślają zgodnie wysoki poziom imprezy.
Dobrze wypada i program i, jak zwykle zresztą, organizacja – po poznańsku solidna i bez wpadek. To oczywiście zasługa najpogodniejszego dyrektora festiwalu w Polsce, czyli Jerzego Moszkowicza i jego zespołu pracowników. Dla osób niezwiązanych z tym nurtem kina, przyjazd do Poznania może być autentycznym zaskoczeniem. Ale Kino!  to festiwal bardzo okazały, z dużą liczbą gości polskich, ale i zagranicznych, ze znakomitą oprawą graficzną i tradycyjnie już pełnymi salami. Specyficzny termin powoduje, że Ale Kino! stanowi zamknięcie sezonu festiwalowego, a cała impreza toczy się w przyjaznej, świątecznej aurze. Bożonarodzeniowa atmosfera, sprawdzone grono wiernych przyjaciół i samorzutnych ambasadorów imprezy, formuła programu czy wreszcie osobowość Jerzego Moszkowicza składają się na specyficzny charakter Ale Kino! To jeden z tych festiwali, który swoim klimatem przyciąga i uzależnia – dlatego co roku spotykam na nim te same osoby.
.
Warsztaty z Anną Kazejak-Dawid, fot. Ale Kino!

W tym roku w katalogu Festiwalu znalazło się aż 120 tytułów. W konkursie biorą udział i długie metraże, i krótkie. Obok konkursów filmy można oglądać w sekcjach specjalnych – dla zupełnie malutkich widzów, w Panoramie i w dwóch programach tematycznych – Ale Kino! z dreszczykiem oraz tradycja imprezy – cykl filmów o... piłce nożnej. Polska reprezentacja jak zwykle jest skromna ilościowo (no cóż, taki mamy klimat), ale zawsze na wyważonym poziomie. W konkursie długich metraży widzowie obejrzeli „Obietnicę” Anny Kazejak-Dawid, a w konkursie filmów krótkich dwie polskie etiudy artystyczne: czarno-białą animację „But she's nice...” Tomasza Pilarskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (d. ASP) oraz  dostrzeżoną już na festiwalach łódzką fabułę „Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza. Znacznie więcej jest w programie polskich krótkich metraży – odcinków cyklów i seriali. Najmłodsi obejrzeli odcinek serialu „Hip – Hip i Hurra” Elżbiety Wąsik ze Studia Miniatur Filmowych a także odcinek „Pamiętnika Florki” Janusza Martyna z Anima-pola  i nowy film z cyklu o Zajączku Parauszku  Krzysztofa Brzozowskiego z Se-Ma-Fora. "Trzej Królowie" Anny Błaszczak z WJTeam to narysowana śmiałą kreską animowana kolęda. Bardzo ciekawie zapowiada się serial Andrzeja Orzechowskiego i Bronisława Zemana „Kocidrapka” ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Na festiwalu corocznie przyznawana jest nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu animowanego wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi. W tym roku przypadła ona nowemu filmowi Joanny Jasińskiej – Koronkiewicz „To pewna wiadomość” na podstawie Andersena w ramach cyklu „Namaluj mi bajkę”, realizowanego w TV Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu.


Warsztaty z Małgorzatą Foremniak, obok Jerzy Moszkowicz, fot. Ale Kino!

Festiwal świadomie posługuje się w nazwie określeniem „film młodego widza”. Dzięki temu skuteczniej przyciąga widownię młodzieżową, która zapewne uczestnictwo w festiwalu „dziecięcym”  potraktowałaby jako „obciach”. Nie o wszystkich filmach można śmiało powiedzieć, że są adresowane do młodej widowni. Czasem – jak w przypadku choćby „Matki Ziemi” - dziecko czy też nastolatek jest bohaterem, a jego problemy stanowią oś tematyczną filmu. Stąd pojęcie „filmu młodego widza” trzeba w przypadku poznańskiej imprezy rozumieć bardzo szeroko.

Ważną częścią Festiwalu jest edukacja i warsztaty - przede wszystkim skierowane do dzieci i młodzieży. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy świętowali także 20. rocznicę słynnego programu edukacyjnego "Wielka przygoda z filmem". To jedno z pierwszych w Polsce tego typu przedsięwzięć, dzisiaj bardzo popularnych i łatwo dostępnych. Poznańskie warsztaty filmowe dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zaowocowały ponad setką krótkich form fabularnych, które powstały pod opieką profesjonalnych reżyserów, jak m.in. Stanisława Jędryki, Tomasza Detloffa czy Krystyny Krupskiej - Wysockiej.


Widownia w Multikinie, fot. Ale Kino!

  Poznański festiwal jest Mekką polskich filmowców – w tym przed wszystkim członków Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W tym roku na festiwalu pojawili się m.in. Witold Giersz, Stanisław Jędryka, Krystyna Krupska-Wysocka, Kazimierz Tarnas, Andrzej Orzechowski, Marek Piestrak, Tadeusz Wilkosz, Wiktor Skrzynecki, Jerzy Armata, Hanna Margolis, Ewa Sobolewska, Janusz Skałkowski, Anna Kazejak - Dawid, Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart - członek jury. W dzień rozpoczęcia imprezy Platynowe Koziołki otrzymał Krzysztof Gradowski, reżyser "Akademii Pana Kleksa" w 30. rocznicę premiery.  Festiwal zakończy się oficjalnie w sobotę 6 grudnia wieczorem galą w kinie na Zamku. Tam właśnie odbędzie się gala rozdania nagród.

32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! trwa w dniach 30 listopada - 7 grudnia 2014 roku. Do tematu polskich filmów na festiwalach i laureata nagrody za osiągnięcia życia będziemy wracać w kolejnych artykułach.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2014
Zobacz również
fot. Ale Kino!
Poszybowałam w rejony dotąd przeze mnie nieodkryte
Werdykt Ale Kino! w Poznaniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll