PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, poruszający dokument ze Studia Munka SFP wygrał Festiwal Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. To wzruszająca historia więźniarki, która dzięki pracy w domu spokojnej starości i przyjaźni z pensjonariuszką odnajduje swój cel w życiu.
Film Szcześniaka w prostym opisie wydaje się kolejnym zaangażowanym dokumentem o tematyce społecznej. Nic bardziej mylnego. Reżyser dyskretnie i umiejętnie dokumentuje przekonujący proces dojrzewania Anety i budowanie jej relacji z inteligentną, starszą panią.  Film głęboko angażuje widza, który głęboko wierzy w powodzenie bohaterki i trzyma za nią kciuki. Na Kameralnym Lecie w 2014 roku film otrzymał nagrodę Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" za walory edukacyjno-profilaktyczne. Policja chce wykorzystywać film w procesie edukacji i prewencji skierowanym do młodej widowni.  Maria Malatyńska, szefowa jury, przeczytała w uzasadnieniu, że film nagrodzony został za „głęboko ludzkie ukazanie wyzwolenia się morderczyni z egzystencjalnego mroku, w adekwatnej formie języka filmowego, kojarzącego się z prozą Dostojewskiego”.

Laureat Złotego NURTU w nagraniu wideo podziękował m.in. głównej bohaterce filmu - „za to, że miała misję w czasie kiedy robiliśmy te zdjęcia. Dzięki niej czuliśmy, że robimy coś bardzo ważnego, że przesyłamy jakąś bardzo ważną wiadomość. Aneta chciała ostrzec inne dziewczyny, które są w podobnej sytuacji jak ona kiedyś”.


"Obietnica dzieciństwa", fot. Polishdocs

Nagrodę publiczności otrzymał film „Jeżeli zapomnimy o nich” Adama Sikorskiego. Srebrny NURT -  otrzymał film Doroty Kosierkiewicz „Polowanie na kata”, ukazujący proces ścigania hitlerowskiego oprawcy ludności cywilnej regionu świętokrzyskiego, Alberta Szustera. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał film Michała Bielawskiego „1989” za „rzetelne naświetlenie naszej 25. rocznicy odzyskania niepodległości, poprzez selekcję i formalnie ciekawe wykorzystanie języka filmowego w materiałach archiwalnych”. "Obietnica dzieciństwa" Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego to z kolei film uhonorowany nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To opowieść o tragicznych losach polskiego rodzeństwa adoptowanego przez amerykańską rodzinę, które za oceanem zaznało wielu upokorzeń i przemocy. Film kontynuuje historię znaną z dokumentu „Tata, I love you”.  Film Tadeusza Woźniaka i Magdy Bryll „Mamela” otrzymał nagrodę specjalną dyrektora artystycznego NURT-u Krzysztofa Miklaszewskiego oraz nagrodę za „artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”.

Studenci z koła naukowego Przyjaciół Teatru i Filmu działającego przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nagrodzili dokument "Wrona" Przemysława Jana Chrobaka. Mitch Bochnak, reżyser „W garderobie życia”  uznany został za najbardziej obiecującego debiutanta festiwalu.  przeglądu. Wyróżnienia otrzymały filmy: „Kontrapunkt” Andrzeja Papuzińskiego, „Nie zrozumiesz mnie” Jana Sosińskiego i „W pułapce wojny” Macieja Grabysy i Michała Króla.

Wyniki ogłoszono 28 listopada 2014 roku w Kieleckiem Centrum Kultury.


Trailer „Punktu wyjścia” można zobaczyć tutaj:
http://vimeo.com/107576797


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / GW
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2015
Zobacz również
fot. Studio Munka
Ewa Ewart z MediaTorem
Ryszard Czekała – z animacji do fabuły
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll