PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.11.2014
Black Nights Film Festival w Tallinnie w tym roku pełen był silnych polskich akcentów. W ramach Focus on Poland estoński festiwal prezentował polskie filmy w kilku sekcjach. Do stolicy Estonii przyjechali wybitni polscy twórcy, a Maja Komorowska odebrała nagrodę za osiągnięcia życia.
Festiwal odbywa się w dniach 14-30 października 2014 roku. „Miasto 44” Jana Komasy wraz ze słynną animacją „Miasto ruin” obejrzeli widzowie na otwarcie imprezy. W Konkursie Międzynarodowym nasz kraj reprezentował „Obywatel” Jerzego Stuhra, a jego reżyser określany jest tu jako „legendarny twórca kina”. Gościem specjalnym imprezy był także Krzysztof Zanussi, który prezentował na pokazie specjalnym "Obce ciało", a w ramach polskiej retrospektywy - "Życie rodzinne". Na ściśle powiązanym z Black Nights i odbywającym się w trakcie trwania imprezy festiwalu Sleepwalkers nagrodę specjalną otrzymał dokument „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego.

„Utworzenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2005 roku stworzyło stabilne i transparentne źródło finansowania wszystkich etapów produkcji filmowej. Rynek audiowizualny w Polsce rozwija się szybko; rozpoczęło działalność blisko 130 nowych firm produkcyjnych, liczne z nich zaangażowały się w międzynarodowe projekty”, piszą organizatorzy, wspominając jednocześnie o regionalnych funduszach filmowych, Film Commission Poland, modernizacji kin  i rozwoju edukacji filmowej.


"Miasto 44", fot. Akson Studio


Organizatorzy Black Nights zwracają uwagę na różnorodność i wielopokoleniowość polskiego kina i tę cechę postarali się oddać, komponując sekcję Focus on Poland. Jednocześnie nowe filmy polskie brały udział w licznych sekcjach konkursowych i tematycznych, mogły więc dotrzeć do szerszej widowni festiwalowej.

Spotkania z polskimi twórcami prowadziła dziennikarka Ola Salwa. Na dodatkowym seansie – niespodziance „Miasta 44” sala wypełniona była w pełni. Duże zainteresowanie wzbudziły się m.in. "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego i "Strefa nagości" Urszuli Antoniak. Bardzo spodobał się "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. W programie, obok filmów nowych,  jak "Obietnica" Anny Kazejak, „Psie Pole” Lecha Majewskiego, "Ostatnie piętro" Tadeusza Króla czy nieco starszego „Boiska bezdomnych” Kasi Adamik,  znalazło się kilka filmów z kanonu: "Potop" Jerzego Hoffmana, „Wilcze echa” Aleksandra Ścibora-Rylskiego, "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego, "Europa, Europa" Agnieszki Holland, "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.


"Spokój", fot. Black Nights Film Festival

28 listopada podczas uroczystej ceremonii Maja Komorowska otrzymała nagrodę za osiągnięcia życia. „Komorowska stała się europejską gwiazdą w latach 70., odkąd zaczęła grać w filmach Krzysztofa Zanussiego, jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów. Należy podkreślić, że gra w filmie, w teatrze a także cały czas jest pedagogiem”, mówi dyrektor festiwalu Tiina Lokk. Podczas festiwalu Krzysztof Zanussi i Maja Komorowska  spotkali się ze studentami szkół teatralnych.

Ola Salwa podkreśla ciepłe przyjęcie polskiego kina w Tallinnie. Na wykładzie o polskim filmie, który prowadziła w Baltic Film and Media School, sala była pełna. Spotkań eksperckich z udziałem Polaków było więcej – Salwa uczestniczyła jako mentorka w programie dla mlodych krytykow organizowanych przez FIPRECI, a krytyczka Urszula Lipińska równolegle w warsztatach NISI MASA. - Widać duże zainteresowanie polskim kinem – mówi Salwa. - Estońska telewizja nadaje nasze filmy, duże poruszenie wywołała także informacja o śmierci Stanisława Mikulskiego. <Stawka większa niż życie> była tu bardzo popularna".

W organizację polskiej obecności na festiwalu zaangażował się Polski Instytut Sztuki Filmowej a także Ambasada Polska w Tallinnie.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2014
Zobacz również
fot. Black Nights Film Festival
Ryszard Czekała – z animacji do fabuły
Film Hanny Polak nagrodzony na IDFA!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll