PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Katarzyna Jungowska za film „Piąte: Nie odchodź” (produkcja Aromer) otrzymała nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”.
„Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern (pomysłodawczyni Nagrody i przewodnicząca Kapituły) oraz Jacek Bromski, Andrzej Kotkowski, Michał Kwieciński, Juliusz Machulski i Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Krystyna Cierniak-Morgenstern wręcza Katarzynie Jungowskiej Nagrodę „Perspektywa” 2014
fot. Żelazna Studio/SFP.


- Ten rok obfitował w debiuty. Pod uwagę braliśmy aż pięć tytułów. Ostatecznie walka rozegrała się między „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, a „Piąte: Nie odchodźKatarzyny Jungowskiej. Mnie osobiście przekonała niezwykle emocjonalna reakcja publiczności podczas projekcji filmu Jungowskiej na Warszawskim Festiwalu Filmowym - mówi Krystyna Cierniak-Morgenstern.


Kadr z filmu "Piąte: Nie odchodź", fot. Materiały prasowe.

Bohaterką „Piąte: Nie odchodź” jest 15-letnia Roma (Michalina Olszańska). Mieszka ze swoim ojcem (Łukasz Simlat). Pomimo wzajemnej potrzeby bliskości żyją obok siebie, on pochłonięty nauką, pryncypialny i chłodny emocjonalnie, ona - w świecie tańca, młodzieńczego buntu i tęsknoty za rodzicielskim zainteresowaniem. Życie bohaterki zmienia się z chwilą przybycia bezdomnego mężczyzny (Daniel Olbrychski), który lokuje się w pobliskiej ruderze. Niespodziewanie u nastolatki pojawiają się symptomy choroby, niepokojąco podobne do tych, jakie poprzedziły śmierć jej mamy. W życiu Romy zaciera się granica między rzeczywistością, a tym, co nierealne. Losy bezdomnego i Romy wydają się być połączone. Dziewczyna nabiera przekonania, że bezdomny to jej okaleczony Anioł Stróż, zamknięty w ciele człowieka. Po kolejnej zapaści Roma zapada w śpiączkę. Jej ojciec pod wpływem lęku o życie córki próbuje na nowo zbudować ich wzajemne relacje.



- Jestem ogromnie wzruszona otrzymując tę właśnie nagrodę. Debiutuje się tylko raz i nie zawsze jest się tak wspaniale wyróżnionym. Jest to nagroda w kształcie Anioła, tym bardziej jest mi miło, bo to jest jak błogosławieństwo na dalszą drogę w tym zawodzie. Chciałam bardzo podziękować kapitule za docenienie mojej pracy. Opłacały się bezsenne noce i dni pełne jakże przeróżnych wrażeń. Muszę też wspomnieć o całej ekipie filmu na planie i też w biurze,  bez Was ten film by nie powstał – mówi Katarzyna Jungowska

Katarzyna Jungowska pierwsze kroki na planie filmowym stawiała jako małe dziecko, zagrała u boku mamy, Grażyny Szapołowskiej, w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Bez końca”. Jest absolwentką wydziałów aktorstwa i reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Uczestniczy  w produkcjach filmów i seriali. Reżyseruje reklamy i teledyski. W 2008 roku nakręciła film dokumentalny o polskim kaskaderze Jacku Kadłubowskim „Jacek”. Film był prezentowany na festiwalu filmów dokumentalnych Tranzyt. Był także emitowany w TVP Kultura.


Kadr z filmu "Piąte: Nie odchodź", fot. Materiały prasowe.

W 2010 jej scenariusz krótkometrażowej fabuły „Popatrz na mnie” został wybrany przez Studio Munka i uhonorowany dotacją na realizację w programie 30 Minut. W scenariusz uwierzyli także tacy wybitni aktorzy jak: Maciej Stuhr, Ewa Szykulska czy Izabela Kuna. Muzykę do „Popatrz na mnie” napisał Paweł Mykietyn, a kostiumami zajął się projektant i kreator mody - Tomasz Ossoliński wraz ze swoją ekipą.

Krótkometrażowy debiut reżyserski okazał się sukcesem docenianym zarówno przez publiczność, jak i profesjonalistów na wielu międzynarodowych festiwalach, m. in. Polish Film Festival w Los Angeles, Cannes, FF w Young Corner, FPFF w Gdyni, Quest Europe. Film Zdobył Nagrodę Publiczności na międzynarodowym festiwalu Quest Europe i otrzymał nominację do nagrody Jana Machulskiego za najlepsze zdjęcia. Film „Piąte: Nie odchodź” miał swoją premierę podczas tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Pełnometrażowy debiut fabularny Katarzyny Jungowskiej był już także pokazywany w Chinach.


Kadr z filmu "Piąte: Nie odchodź", fot. Materiały prasowe.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” - za rok 2011 - był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Rok później nagrodę dostali ex aequo: Maria Sadowska za „Dzień kobiet” oraz Bodo Kox za „Dziewczynę z szafy”. W ubiegłym roku laury trafiły w ręce trójki młodych filmowców (ex  aequo): Elżbiety Benkowskiej za film „Olena”, Julii Kolberger za film „Mazurek” oraz Łukasza Ostalskiego za film „Matka”.

Uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” odbyło się w poniedziałek, 17 listopada 2014 roku, w warszawskim kinie Kultura. Organizatorami gali byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe Zebra.

MZ/ GW/PZ
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  19.11.2014
Zobacz również
fot. Żelazna Studio/SFP
Polskie filmy wyróżnione na Słowacji
Jest już plakat do "Obcego ciała"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll