PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jury 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia pod przewodnictwem Krzysztofa Gierata przyznało Kryształową Łódkę dla Najlepszego Debiutu Europejskiego dla filmu austriackiego „Macondo” Sudabeh Mortezai. Wśród laureatów jest także debiut Krzysztofa Skoniecznego "Hardkor Disko".
Jury 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia  pod przewodnictwem Krzysztofa Gierata przyznało Kryształową Łódkę dla Najlepszego Debiutu Europejskiego dla filmu austriackiego „Macondo” Sudabeh Mortezai. Laureatka otrzymuje też nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez  Agnieszkę Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ponadto jurorzy przyznali dwa wyróżnienia dla filmów „Ulica w Palermo”/ Via Castellana Bandiera Emmy Dante oraz "Hardkor Disko" Krzysztofa Skoniecznego.
 
Za Najlepszy Debiut Polski jury pod kierunkiem Marii Malatyńskiej uznało film "Małe stłuczki"  Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba. Wyróżnienie otrzymał film „Facet”(nie)potrzebny od zaraz” w Weroniki Migoń.
 
Krzysztof Skonieczny i Krzysztof Gierat, fot. Jakub Sosnowski

  Po raz pierwszy na 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia przyznany został Kryształowy KamerTon w Konkursie Polskiej Piosenki Filmowej. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Zamachowskiego za najlepszą piosenkę promującą film uznało „Układ zamknięty” Kazika Staszewskiego i Kultu do filmu pod tym samym tytułem Ryszarda Bugajskiego.

Podczas Festiwalu rozdane zostały również prestiżowe nagrody Cinergii – Złote Glany. Złoty Glan jest nagrodą przyznawaną najwybitniejszym Filmowcom oraz Twórcom niezależnym, bezkompromisowym kreatorom i artystom, za ich wkład w rozwój europejskiego i światowego kina oraz sztuki. To nagroda dla artystów często idących pod prąd pozostając wiernym swoim zasadom. Oto pełna lista laureatów wraz z uzasadnieniem.


Piotr Czerkawski i Kasia Smutniak, fot. Jakub Sosnowski

Peter Greenaway
- za filmy , które są dla widza ucztą wizualną oraz mistrzowsko łączą style  i konwencje  filmowe  i które są jednymi z   najwybitniejszych   dokonań   kina postmodernistycznego.
Kasia Smutniak - podziwianą w kraju Felliniego, pracującą z najwybitniejszymi reżyserami kina włoskiego. Za talent, dzięki któremu tworzy nowa jakość europejskiego kina i stała się ambasadorką polskiej kultury we Włoszech.
Ferzan Ozpetek - za pełne ciepłego humoru filmy przywracające wiarę w siłę rodziny i uczące tolerancji dla odmienności.
Andrzej Seweryn – za niespożytą energię twórczą i talent, którym obdarza nas w każdej swojej roli w Polsce i zagranicą. Poza tym w tym roku obchodzimy 40-lecie powstania słynnego filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”, w którym Andrzej zagrał główną rolę, filmu który dla wielu jest symbolem Łodzi Filmowej.
Jerzy Stuhr - za całokształt dokonań filmowych okraszonych tak deficytowym w Polsce inteligentnym poczuciem humoru oraz za postawę życiową.
 
Sonia Bohosiewicz, Zbigniew Zamachowski, fot. Jakub Sosnowski

Sonia Bohosiewicz - za wyraziste kreacje, aktorską elastyczność i trudny do zaszufladkowania talent, a także pracowitość połączoną z rzadką umiejętnością godzenia kariery w mainstreamie z udziałem w kinie ambitnym i niszowym.
Zbigniew Zamachowski - za wybitne role w niezwykle ważnych dla polskiego kina filmach na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz nieoceniony wkład w kanoniczną dla kina europejskiego trylogię – „Trzy Kolory” Kieślowskiego. Wreszcie za znakomite odnajdywanie się zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym.
Tymon Tymański - za bycie legendą, a jednocześnie wciąż aktywnym twórcą i animatorem na alternatywnej scenie polskiej muzyki. Za niezliczoną ilość projektów, z których każdy odznacza się odwagą i autorskim sznytem. Za wszechstronność umożliwiającą tworzenie w różnych mediach i formach działalności artystycznej z niesłabnącym powodzeniem. Przede wszystkim jednak za niebanalne poczucie humoru ;)

Antonio Sura, fot. Jakub Sosnowski

19. Forum Kina Europejskiego odbywało się w dniach 7-14 listopada 2014 roku w Łodzi. Tegoroczna edycja obfitowała w wiele niezwykłych spotkań z ludźmi kina. W Łodzi gościli m.in. Peter Greenaway, Jerzy Stuhr, Kasia Smutniak, Antonio Saura, producent filmowym i syn Carlosa Saury czy Giuliano Montaldo,  reżyser i scenarzysta, przewodniczący Jury Venice Classics.

Gratulujemy Zwycięzcom i Organizatorom!

WRÓB
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2014
Zobacz również
fot. Jakub Sosnowski
Camerimage po rozpoczęciu
Rusza Camerimage!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll