PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.11.2014
Dziewiąta edycja cyklu wykładów „Z kamerą po PRL-u” kontynuuje próbę przybliżenia wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięć artystycznych na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej.
Organizatorzy próbują opowiedzieć o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina, pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Organizatorzy proponują sześć spotkań w cyklu miesięcznym odbywających się od listopada 2014 do kwietnia 2015 roku. Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego – zostanie potwierdzony pisemne.

Tadeusz Konwicki jest przede wszystkim pisarzem. Zrealizował niewiele filmów, ale bardzo silnie odcisnął swój ślad w polskiej kinematografii. Był kierownikiem literackim kilku zespołów filmowych, przede wszystkim „Kadru” w jego najlepszym okresie. Konwicki jest także autorem scenariuszy, między innymi do filmów Stanisława Lenartowicza, Andrzeja Wajdy, a zwłaszcza Jerzego Kawalerowicza.

Jako reżyser zadebiutował "Ostatnim dniem lata", wpisując się nie tylko w poszukiwania polskiej szkoły filmowej, ale i kino europejskie, podążające już w kierunku nowej fali. Z tą tendencją łączył Konwickiego m.in. autorski charakter jego filmów czy swobodna narracja. W kolejnych filmach koncentrując się na indywidualnym doświadczeniu, przeżyciach bohaterów, podejmował jednak także refleksję nad polską historią i tradycją, kanonem kulturowym, ale też formacją inteligencką. Postaci w jego filmach zmagają się z pamięcią, nierzadko także z doświadczeniem wojny. Przeszłości i teraźniejszości nie sposób oddzielić, przenikają się, tworząc rzeczywistość, w której muszą żyć bohaterowie. Nietrudno dostrzec w twórczości Konwickiego liczne wątki autobiograficzne, choć niepolegające na prostym przenoszeniu wydarzeń z życia na taśmę filmową.

Najpełniejszy wyraz jego filmowa twórczość znalazła w "Jak daleko stąd, jak blisko", jednym z najbardziej oryginalnych polskich filmów, rezygnującym z tradycyjnie pojmowanej akcji, łączącym różne rodzaje filmowe, żywych i umarłych, przeszłość i teraźniejszość, jednostkowość i namysł nad zbiorowością. W dwóch ostatnich filmach, zrealizowanych w latach 80., sięgnął po utwory Czesława Miłosza i Adama Mickiewicza, nawiązując w ten sposób do tradycji i kultury swojej rodzinnej Wileńszczyzny.

Pokazane zostaną fragmenty następujących filmów: "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965), "Matura" (1965), "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971), "Dolina Issy" (1982), "Lawa. Opowieść o 'Dziadach' Adama Mickiewicza" (1989).

Najbliższe spotkanie pt. „Kino według Tadeusza Konwickiego” – Wykład w ramach seminarium pularnonaukowego „Polskie kino powojenne: twórcy i filmy” - odbędzie się 17 listopada 2014 roku (poniedziałek) o godzinie 17.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 (obok Trasy Łazienkowskiej).

Kolejne spotkania:

•    Jan Łomnicki (15 grudnia 2014) – poniedziałek, godz. 17.00
•    Bohdan Poręba (styczeń 2015)
•    Feliks Falk (luty 2015)
•    Wojciech Marczewski (marzec 2015)
•    Janusz Zaorski (kwiecień 2015)

Prowadzący:
Prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski, historyk filmu, autor m.in.: "Zapomniani bohaterowie. O bohaterach filmowych polskiego socrealizmu", Warszawa 2000; "Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego", Bydgoszcz 2005; "Piękny sen pedagoga. Literackie i filmowe portrety świata edukacji", Kraków 2005; "Spektakl i ideologia. Szkice o filmowych wyobrażeniach śmierci heroicznej", Kraków 2006; "Kino polskie po roku 1989", Bydgoszcz 2007; oraz najnowsza publikacja: "Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60.", Bydgoszcz 2013.


AK
IPN
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2014
Zobacz również
fot. Szymon Pulcyn
Trwa nabór na warsztaty dziennikarstwa filmowego
Mateusz Kościukiewicz w filmie Liliany Cavani
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll