PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.11.2014
Spektaklem „Karski”, którego emisja planowana jest na drugą połowę grudnia, TVP uczci kończący się właśnie Rok Jana Karskiego.
Sztuka o Karskim, którego stulecie urodzin też przypada na ten rok, to przedsięwzięcie łączące teatr z historyczną literaturą faktu, w którym będą wykorzystane nowoczesne techniki opracowania zdjęć dokumentalnych, estetycznie nawiązujące do „telewizyjnej sceny faktu”. Widowisko rozgrywać się będzie na kilku płaszczyznach narracyjnych. Część współczesna opowiada o dwojgu młodych ludzi (w tych rolach: Julia Kijowska i Piotr Głowacki), realizatorach, którzy w pośpiechu pracują nad fabularyzowanym dokumentem o Janie Karskim (w tej roli Łukasz Simlat). Na część historyczną złożą się fragmenty zainscenizowanych na potrzeby dokumentu scen opowiadających epizody z życia Karskiego z okresu wojny. Całość dopełni dyskurs na temat moralnych wyborów i dylematów bohatera oraz ich znaczenia dla postaw młodych ludzi wobec współczesnego świata.

– Chodzi nam o to, żeby postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza – mówi Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka spektaklu i współautorka scenariusza. - Pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy z różnych pobudek podejmują się realizacji filmu o nim, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza się o ich własne życiowe wybory a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami „tamtych” czasów”.

Jan Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości. Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka aliantów i los Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona.





MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2014
Zobacz również
fot. SF Tor
Wielkie hinduskie wesele w Pałacu Zamoyskich
Trwa nabór na warsztaty dziennikarstwa filmowego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll