PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prezydent RP, Bronisław Komorowski, docenił wieloletnią działalność jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych.
Obchodzący w tym roku swoje 70. urodziny Jan Peszek w uznaniu za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To już trzecie w tym roku wyróżnienie dla tego aktora. Wcześniej otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w sztuce aktorskiej oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Jan Peszek urodził się 13 lutego 1944 roku w Szreńsku. W 1966 roku ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST, gdzie dziś jest profesorem. Na dużym ekranie zadebiutował trzy lata później rolą kierowcy Bakalarzewicza w filmie pt. "Znaki na drodze" (reż. Andrzej Jerzy Piotrowski). Do tej pory wystąpił w kilkudziesięciu polskich produkcjach telewizyjnych i filmowych. M.in. w takich obrazach jak: "Był Jazz" Feliksa Falka, "Trójkąt bermudzki" Wojciecha Wójcika, "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego, "Śmierci jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Łabędzi śpiew" Roberta Glińskiego, "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego czy też "Darmozjad Polski" Łukasza Wylężałka. Za kreację hrabiego Jędrusia Łohoyskiego w filmie "Pożegnanie jesieni" (reż. Mariusz Treliński) był nominowany do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę męską na festiwalu w Gdyni. Ćwierć wieku później był również nominowany, tym razem w kategorii na najlepszą główną rolę męską, do Polskich Nagród Filmowych - Orły 2004 za tytułową kreację w filmie "Ubu król" (reż. Piotr Szulkin).

W tym roku widzowie festiwali w Gdyni i Warszawie mogli zobaczyć Jana Peszka jako Romana Blooma w filmie "Polskie gówno" Grzegorza Jankowskiego. Przed nami premiera historycznego obrazu Łukasza Barczyka pt. "Hiszpanka", w którym związany od lat z Krakowem aktor gra Tytusa Ceglarskiego. Natomiast w 2015 roku zobaczymy go w drugoplanowej kreacji w komedii "Król życia", debiucie reżyserskim wybitnego operatora Jerzego Zielińskiego.

 

Marcin Zawiśliński
Prezydent.pl/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2014
Zobacz również
fot. AKPA
Druga fabuła duetu Górka-Pasikowski?
[foto] "Królewicz Olch" w obiektywie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll