PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  9.11.2014
Janusz Majewski, reżyser, autor książek, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich tym razem zabiera czytelników w podróż. 29 października 2014 roku ukazała się jego książka "Glacier Express 9:15".
Malownicza Szwajcaria jest zaledwie tłem, pretekstem do spotkania i rozmowy przyjaciół. Karola, w którego mistrzowskich ripostach rozpoznać można samego Autora i Maxa, który po wydarzeniach ’68 roku wyemigrował z Polski, ale tak naprawdę nigdy nie przestał żyć jej sprawami.

To alter ego Kurta Webera, operatora filmowego i wieloletniego przyjaciela Janusza Majewskiego, z którym zrealizowali wspólnie kilka projektów zawodowych. Jak dodaje wydawca – Wydawnictwo Marginesy, elementy autobiograficzne świetnie łączą się w tej książce z fikcją literacką.

To podróż do wspomnień z czasów dzieciństwa, do Lwowa i Kresów, do lat młodości spędzonej w Krakowie, do dawnych miłości, do absurdów życia (nie tylko za PRL-u). „Bo to właśnie życie jest głównym bohaterem tej książki. Życie, które przyjdzie pożegnać. Z żalem czy ulgą? – zastanawiają się dwaj starsi panowie, to przypominający w swych dialogach bohaterów słynnego kabaretu, to znów cwaniaczków z Nalewek, to greckich filozofów, a to lwowskie baciary.

Rozmowa o Życiu? I już? Nie! Zbrodnia?! Oczywiście, nawet dwie! Miłość? Też niejedna. Namiętności – i to nie tylko we wspomnieniach. Ile może się wydarzyć, gdy o 9.15 do Glacier Expressu wsiądzie dwóch prawdziwych erudytów i miłośników życia?” - czytamy w opisie książki, która ukazała się na rynku 29 października 2014 roku.



O
autorze:
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983–1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969–1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski. Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru „Upiór w kuchni”, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993.

W 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą "Orła" w kategorii "Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Autor książek: „Siedlisko”, „Zima w Siedlisku”, „Mała Matura”, „Ekshibicjonista”. Wybrane tytuły z filmografii: „Błękitny pokój” (1965), „Sublokator” (debiut pełnometrażowy – 1966), „Markheim” (1971), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Królowa Bona” (1980), „C.K.Dezerterzy” (1985), „Mała matura 1947” (2010).


WRÓB
Wydawnictwo Marginesy
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2014
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia zdjęć
Filmy o modzie na Cinemaforum
"IDA" rządzi! Pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll