PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W programie imprezy, która startuje 7 listopada, znalazło się ok. 70 filmów, programów radiowych i multimedialnych, ukazujących życie Polaków w 15 krajach świata.
Na inaugurację organizatorzy 9. edycji festiwalu pokażą półgodzinny dokument „Nasz Wujek. Ks. Karol Wojtyła”, (reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk). Jest to unikalny zapis wspólnej drogi życia grupy przyjaciół, których duchowym przywódcą i Przyjacielem był ks. Karol Wojtyła. Pierwsze wyjazdy w góry i konieczność pewnej dyskrecji, zrodziły pomysł zwracania się do księdza "Wujku". Ten film przedstawia wiele wzruszających opowieści, radosnych i dramatycznych. To obraz ukazujący prywatne, często nieznane epizody z życia Jana Pawła II.

Na festiwalu pokazane zostaną także inne filmy dokumentalne:

- "Kto śpiewa- dwa razy się modli"  z cyklu Zdjęcie z Papieżem (reż. Tomasz Bardorsch). Wydany w 2003 r. Tryptyk Rzymski – zbiór poetyckich medytacji pióra Jana Pawła II zainspirował Stanisława Soykę do napisania muzyki. Artysta wspomina, że w trakcie komponowania był prowadzony przez Ducha św. Muzyk wykonał Tryptyk Rzymski przed Janem Pawłem II w Auli Pawła VI  w czasie obchodów 25-lecia pontyfikatu papieża Polaka. Nagranie z tego występu stało się ilustracją teledysku do medytacji „Omnia nuda et aperta”.
 
- "Bard", (reż. Katarzyna Kościelak). Film opowiada o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego - poety i pieśniarza,  nazywanego często bardem Solidarności, choć on sam starał się od tego odcinać. Teksty jego piosenek - pełne aluzji i odniesień do politycznej i społecznej rzeczywistości  kształtowały światopogląd i wrażliwość dwóch pokoleń. Jego liryka - obierana przede wszystkim jako protest-songi, rozpowszechniana w tzw. drugim obiegu kojarzona z okresem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym, znacznie wykracza poza opozycyjny stereotyp, zawiera wiele treści bardzo uniwersalnych, aktualnych w każdym czasie. Sam Jacek Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności. Jeszcze za życia nazywany był mistrzem. Zdaniem najbliższych przyjaciół – twarzy miał wiele. Z jednej strony charyzmatyczny, porywający tłumy, ujmujący swą otwartością i serdecznością, z drugiej – skupiony na sobie, targany namiętnościami, trudny jako partner, zaniedbujący najbliższych –  te dwa skrajnie róże portrety wyłaniają się z relacji osób związanych z Jackiem Kaczmarskim. Film "Bard" jest próbą rekonstrukcji złożonego i prawdziwego portretu tego wybitnego pieśniarza.

- "Sen o morzach i koloniach", (reż. Tomasz Rudomino). Film dokumentalny przypominający o jednym z mało znanych elementów polskiej polityki w dwudziestoleciu międzywojennym polskich starań o ekspansję kolonialną. Prezentuje tło historyczne, które sprawiło, że część polskiej opinii publicznej zaczęła domagać się udziału w kolonialnym podziale świata. Autorzy filmu pokazują jak powściągliwa była polityka polskiego rządu w kwestiach kolonialnych, a jednocześnie docierają do miejsc gdzie miały powstawać polskie osady na Madagaskar i tam gdzie kolonialny sen niemal udało się zrealizować, czyli do położonej w Argentynie Wandy. Rozmowy z potomkami polskich osadników, wizyta w stworzonym przez Polaków miasteczku, to poruszająca relacja o wielkiej polityce, która przełożyła się na zwykłe życie zwykłych ludzi.
 
- "Argentyńska lekcja", (reż. Wojciech Staroń). To poruszająca, opowiedziana pięknym, filmowym językiem historia wyjątkowej przyjaźni. Kamera Wojciecha Staronia (zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia na 61. Berlinale) obserwuje życie polskiej rodziny w Argentynie. Przewodnikiem 9-letniego Janka w nieznanym świecie staje się 11-letnia Marcia, Argentynka o polskich korzeniach. Dziewczynka z determinacją walczy o przetrwanie swojej rodziny.

- "Mój przyjaciel wróg", (reż.  Wanda Kościa). W puste pola dzisiejszego Wołynia, jadą fury. Polscy bohaterowie filmu odwiedzają tereny, które ich rodziny były zmuszone opuścić 70 lat temu, wypędzeni i wymordowani przez Ukraińskich nacjonalistów. Kiedyś były tu Polskie wsie, teraz nie ma po nich żadnego śladu, nie ma już nic. Film opowiada o sąsiadach: Polakach i Ukraińcach, o historii strasznych rzezi które miały miejsce w 1943, ale również o Ukraińcach, którzy ratowali Polskich sąsiadów, wbrew swoim pobratymcom. Po 70 latach byli sąsiedzi się spotykają, wspominają i upamiętniają.

Szczegółowy program imprezy TUTAJ .

MZ
FFP
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2014
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
"Dzwony wojny" na Święto Niepodległości
[foto] Koniec zdjęć do "Sprawiedliwego"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll