PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
6 listopada 2014 roku w Warszawie na Zamku Królewskim padnie ostatni klaps na planie "Persony non grata". W jednej z głównych ról, pierwszej wielkiej miłości japońskiego dyplomaty, Agnieszka Grochowska.
"Persona non grata" opowiada historię Chiune Sugihary (w tej roli Toshiaki Karasawa) – japońskiego dyplomaty, który pracował na terenie Litwy. W czasie II wojny światowej uratował ponad 10 tys. Żydów, wydając im nielegalne wizy tranzytowe przez Japonię do Curacao. Do dziś Sugihara jest jedynym przedstawicielem Japonii, który znajduje się w gronie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.


Na planie filmu "Persona non grata". Pierwszy z prawej - reżyser Cellin Gluck. Fot. Cine Bazar. 

Akcja filmu, którego reżyserem jest Cellin Gluck, rozgrywa się w latach 1934-1955 na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Całość zdjęć powstawała jednak tylko w Polsce. Plenery i autentyczne obiekty  Berlina, Kowna, Moskwy, Tokio i Nowego Jorku zostały odtworzone w Warszawie. Plac Zamkowy zagra Plac Czerwony w Moskwie. Izrael zagrały pola nad Liwcem. Sceny mandżurskie oraz obóz jeniecki w Dachau zostały zrealizowane na Dolnym Śląsku. Statek „Sołdek” w Gdańsku wystąpił jako parowiec łączący Władywostok z wybrzeżem Tsurga w  Japonii. Port w Gdyni udawał port w Kłajpedzie. Natomiast wielki bal w Bukareszcie filmowcy zrealizowali w salach Muzeum Poznańskiego w Łodzi. Zdjęcia były kręcone od początku września 2014 roku (41 dni zdjęciowych).
 

Borys Szyc jako polski oficer wywiadu w filmie "Persona non grata". Fot. Cine Bazar.

W roli żony Chiune Sugihary występuje Koyuki, gwiazda japońskiego kina, znana z głównej roli kobiecej w filmie "Ostatni samuraj". W "Personie non grata" gra również Agnieszka Grochowska - jako Rosjanka Irina – pierwsza wielka miłość dyplomaty, która miała duży wpływ na jego działalność dyplomatyczną. Nie mniej istotną kreację stworzył tam również Borys Szyc. Wcielił się w postać polskiego oficera, który nawiązuje współpracę z Sugiharą w związku z prowadzoną działalnością szpiegowską przeciwko okupantom Polski. Spośród polskich aktorów w "Personie non grata" są również: Anna Grycewicz, Zbigniew Zamachowski (jako dyrektor Instytutu ds. Walki z Terroryzmem), Michał Żurawski (jako węgierski lekarz) oraz Cezary Łukaszewicz (jako dyplomata) i Maciej Zakościelny. Oprócz nich oraz Japończyków w filmie wzięli również udział aktorzy francuscy i rosyjscy. Premiera filmu odbędzie się w Tokio w drugiej  połowie 2015 roku. Projekt jest wspierany przez Polską Komisję Filmową.

Marcin Zawiśliński
Akson Studio/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.11.2014
Zobacz również
fot. Cine Bazar
Nowy film Hanny Polak
Spotkaj się z Bartłomiejem Topą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll