PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.11.2014
O przywracanym do życia kinu Elektronik na warszawskim Żoliborzu, w nowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 11/2014), który ukaże się 10 listopada, pisze Andrzej Bukowiecki. Oficjalne otwarcie nastąpi wiosną przyszłego roku i zostanie połączone z obchodami 10-lecia Warszawskiej Szkoły Filmowej, która wzięła obiekt we władanie. Oto fragment poświęconego Elektronikowi artykułu:
Elektronik został otwarty w latach 70. minionego wieku w kompleksie budynków Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. gen. Józefa Zajączka. W sali na 500 miejsc odbywały się nie tylko regularne projekcje repertuarowe, ale przez pewien czas działał też Dyskusyjny Klub Filmowy. Sala służyła ponadto jako miejsce przedstawień teatralnych i imprez estradowych. Jednak kiedy od ścian zaczął odpadać tynk, a deszcz – padać na głowy widzów przez dziury w suficie, kino zamknięto. Gorzko musiała smakować ostatnim widzom "Czekolada" Lasse Hallströma, wyświetlana na pożegnalnych seansach 28 września 2001 roku. Ani ZSE, ani kolejnemu włodarzowi Elektronika – firmie Vision Film Distribution – nie udało się doprowadzić do remontu kina.

Na początku nowego wieku część budynków ZSE wydzierżawiła fundacja Laterna Magica Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy, przeniósłszy do nich Warszawską Szkołę Filmową, do której dołączyło Liceum Filmowe i Filmowe Studium Policealne. „Kino Elektronik przylega do tych szkół, nie mogliśmy pozwolić, żeby stało puste i niszczało. Wyremontowanie go było dla nas oczywistością z powodów, o których mówię, choć także ze względów sentymentalnych. Było też koniecznością, gdyż w szkołach mamy małe sale projekcyjne, a taki kampus nie może obejść się bez kina z prawdziwego zdarzenia, zwłaszcza, że w przyszłym roku przybędzie nam Gimnazjum Filmowe” – mówi dr Maciej Ślesicki, kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Dodaje, że pomysł rewitalizacji Elektronika wziął się też z poczucia misji. Kino usytuowane jest blisko stacji metra Dworzec Gdański i będzie prowadzić również działalność otwartą. „Działalność niekomercyjną!” – podkreśla Ślesicki. Zdaje sobie sprawę, że kino jednosalowe nie przyniesie dochodów. „Będziemy do niego dokładać, ale w zamian zyskamy możliwość kierowania się w doborze repertuaru względami artystycznymi” – tłumaczy kanclerz WSF.


PZ
Magazyn Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2014
Zobacz również
fot. Jakub Wysocki/Warszawska Szkoła Filmowa
Nowe kino w Warszawie jest... na boku
Ważne zmiany w zarządzie Polsatu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll