PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polityka, miłość, zbrodnia, parapsychologia…Jeśli ingrediencje uda się sprawnie połączyć, czekają nas atrakcje nie lada – pisała 30 lat temu odwiedzająca plan filmowy dziennikarka „Filmu”. O tym, że się udało, przekonać się będzie można już 3 listopada w warszawskim kinie Kultura, gdzie o godz. 20.00 odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo „Medium” (1985) Jacka Koprowicza.
Sopot, 3 października 1933 roku. Selin, komisarz gdańskiej policji (Władysław Kowalski) budzi się rano w koszu plażowym nad brzegiem morza. Tamtejsza nauczycielka, Luiza (Grażyna Szapołowska), nagle wychodzi z lekcji, idzie do muzeum, skąd zabiera fin-de-sieclową suknię. Nie wie dlaczego to robi, podobnie jak warszawiak Andrzej Gaszewski (Jerzy Zelnik) nie potrafi wytłumaczyć, co kazało mu wsiąść do pociągu i przyjechać do Sopotu. Swojego zachowania nie umie też wyjaśnić berliński urzędnik, Georg Netz (Jerzy Stuhr), który w starej willi należącego do właściciela sklepu zoologicznego, robi nieznajomemu mężczyźnie zastrzyk w rękę. Ślad ukucia odkrywa na swojej dłoni Selin. Kilka nieznających się osób i jedna nieznana siła, która kieruje ich ku sobie i owej sopockiej willi, gdzie 36 lat wcześniej doszło do zbrodni. Czyżby historia miałaby się powtórzyć?


Kadr z filmu "Medium", fot. Kino RP.

Jeden z najlepszych polskich horrorów i pierwszy podejmujący tematykę okultystyczną. Ukłon w stronę tradycji romansu grozy, odwołania do filmowej klasyki („Omen”), inspiracje niemieckim ekspresjonizmem i ubrana w gatunkowy kostium opowieść o rodzącym się szaleństwie hitleryzmu.

Znakomita obsada, niepokojąca muzyka Krzesimira Dębskiego, sugestywne zdjęcia Jerzego Zielińskiego i Wita Dąbala, czyli stylowe kino retro, którego klasę podkreśla nowa, cyfrowa wersja. Za rekonstrukcję obrazu odpowiada FixaFilm, dźwięku – Telewizja Polska S.A. ODIZP, archiwizację Cyfrowe Repozytorium, produkcję Stowarzyszenie Edukacja i Kultura, a całość współfinansował Narodowy Instytut Audiowizualny.

Organizatorami pokazu filmu "Medium", zrekonstruowanego cyfrowo dzięki dofinansowaniu z Programu „Dziedzictwo Cyfrowe”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny, są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe TOR i Kino Kultura, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu m.in Jacek Koprowicz, Wit Dąbal, Zbigniew Niciński, Andrzej Rafał Waltenberger, Władysław Kowalski, Ewa Kasprzyk i znakomita Grażyna Szapołowska.

Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


PZ/ Grzegorz Wojtowicz
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  30.10.2014
Zobacz również
fot. Kino RP
Brytyczyjcy pochlebnie o "Bogach"
Ruszyły zdjęcia do duńsko-polskiej koprodukcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll