PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Sfilmowana z rozmachem produkcja została osadzona w czasach I Wojny Światowej. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 października 2014 roku, twórcy uchylili rąbka tajemnicy dotyczącej pracy przy serialu.
Akcja serialu rozgrywa się w wojennych latach 1914-1918. Równolegle do wydarzeń historycznych toczą się losy Thomasa i Michaela, którzy walczą we wrogich armiach. Obu porywa ten sam entuzjazm i gorące pragnienie służenia swojej ojczyźnie.

- Bardzo mnie ciekawiło opowiedzenie historii młodych ludzi wysyłanych na wojnę – mówi autor scenariusza, Tony Jordan. - Chłopców tak młodych, że muszą kłamać w sprawie wieku, by w ogóle móc się zaciągnąć do armii. Ta historia poruszała mnie, sam mam synów i choć obaj mają już ponad 20 lat, doskonale pamiętam ich jako późnych nastolatków. Chciałem opowiedzieć historię z ich punktu widzenia, o tym, jak to jest być chłopcem i zostać wysłanym na drugi koniec Europy, żeby walczyć na wojnie, i to jakiej? Najstraszliwszej ze wszystkich wojen – dodaje scenarzysta.


Erika Karkuszewska i Paddy Gibson, fot. TVP

- Jeśli porozmawiać z jakimkolwiek żołnierzem, nawet dziś, każdy powie, że walczy za przyjaciół. Na końcu zawsze wyjdzie, że walczy za kolegę obok – mówi Jack Lowden, odtwórca Michaela. – Dla mnie liczyło się, że pokazano obie strony konfliktu. Nie tak, że Niemcy gdzieś tam przebłyskują raz czy drugi w trakcie odcinka. Tu obie strony były napisane jednakowo mocno, to było dość wyjątkowe.


Paddy Gibson, Erika Karkuszewska i prezes TVP, Juliusz Braun, fot. SFP

Epicka opowieść została zrealizowana w 100. rocznicę Wielkiej Wojny i jest drugą już – po „Szpiegach w Warszawie” – koprodukcją BBC Worldwide i TVP z udziałem wybitnych brytyjskich i polskich twórców. W rolach głównych wystąpią dwaj młodzi aktorzy, Paddy Gibson i Jack Lowden. Ich wojenne miłości zagrały Sabrina Bartlett i debiutująca na ekranie Polka, Erika Karkuszewska, studentka warszawskiej Szkoły Teatralnej. Autorem scenariusza „Dzwonów wojny” jest Tony Jordan ("EastEnders”, “Życie na Marsie” i “Przekręt"), a za kamerą niecodzienny tandem: Jacek Petrycki, wybitny polski autor zdjęć, współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą oraz Tomasz Naumiuk - młody, ale już doświadczony autor zdjęć do wielu produkcji (serial „Krew z krwi”, „Prawo Agaty” czy film "Być jak Kazimierz Deyna"). Za scenografię odpowiadali Ashleigh Jeffers (“Gra o tron”) oraz laureatka nagrody EMMY, Ewa Skoczkowska.


Kadr z serialu "Dzwony wojny", fot. TVP

„Dzwony wojny” to pięć 30-minutowych odcinków współprodukowanych przez brytyjską Red Planet Pictures oraz polskie Apple Film Production. Serial będzie kluczowym elementem bloku BBC1 poświęconemu setnej rocznicy I wojny. W TVP1 serial pojawi się 10 i 11 listopada 2014 roku, stanowiąc istotny element obchodów rocznicy odrodzenia polskiej państwowości.


Albert Kiciński
TVP
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2014
Zobacz również
fot. TVP
Maciej Karpiński – smak świata, smak wina
Filip Bajon: Swoją twórczość opierałem na ironii i grotesce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll