PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.10.2014
Z okazji uroczystej inauguracji wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich, TVP wyemituje filmy Joanny Dylewskiej, Michała Fajbusiewicza, Waldemara Piaseckiego, Mariana Marzyńskiego.
28 października 2014 roku nastąpi uroczyste otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zatytułowanej „1000 lat historii Żydów Polskich”. W uroczystościach, które odbędą się przed pobliskim pomnikiem Bohaterów Getta, wezmą udział m.in. prezydenci Polski – Bronisław Komorowski oraz Izraela – Re’uwen Riwlin, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz oraz przedstawiciele światowych organizacji żydowskich. Uroczystości będą towarzyszyły pokazy filmów dokumentalnych:

- „Po–Lin. Okruchy pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Jest to opowieść o żydowskich społecznościach przedwojennych polskich miast, powstała na podstawie materiałów filmowych zrealizowanych w latach 1929 - 1937 przez Żydów, którzy wyemigrowali wcześniej do USA, a do Polski przyjechali w odwiedziny do krewnych, zabierając ze sobą kamerę filmową. W filmie ukazane zostały żydowskie społeczności takich miast jak: Kałuszyn, Kolbuszowa, Raniżów, Sokołów Małopolski, Sędziszów, Zaręby Kościelne, Gąbin, Skierniewice, Słonim, Kurów, Skidel, Borysław, Bolechów, Gródek k/Mołodeczna, Brzostowica Wielka, Nowogródek, Tyszowce, Kraków /Kazimierz, Łódź /Bałuty.

- „Moja Misja” w reżyserii Michała Fajbusiewicza i Waldemara Piaseckiego. Dokument, który opowiada o losach legendarnego kuriera AK – prof. Jana Karskiego, mieszkającego od 1946 r. w Waszyngtonie. W swych misjach był łącznikiem między polskim podziemiem i rządem emigracyjnym. Kilkakrotnie brawurowo uciekał z okupacyjnych wpadek. Zasłynął jako pierwszy człowiek, który obwieścił przywódcom Zachodu o Holokauście Żydów (sam wcześniej potajemnie odwiedzał getto w Warszawie oraz obóz śmierci w Izbicy). Przez społeczność żydowską uznany za najwybitniejszego z Polaków. Film zrealizowany w USA, Francji, Anglii, Izraelu i Polsce.

- "Nigdy nie zapomnij kłamać" Mariana Marzyńskiego, żyjącego w Stanach Zjednoczonych filmowca, laureata prestiżowej Emmy Award. Reżyser opowiada historię swego życia, w którym „kłamstwo było kluczem do przetrwania”. Jako pięcioletni chłopiec ocalał z Zagłady dzięki pomocy wielu ludzi. Po latach wraca do Polski z kamerą, wspomina straszny czas dzieciństwa oraz spotyka ludzi, którzy pomogli mu przeżyć wojnę.


MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2014
Zobacz również
fot. www.polin.pl
"The Big Leap" doceniony za efekty specjalne
Polskie animacje w Tokio
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll