PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegoroczna edycja CentEast Warsaw Market ma, po raz pierwszy w historii tej imprezy, ma gościa honorowego. Jest nim Ukraina.
- Przybyło do nas 20 gości z Ukrainy. Pokażą też kilka swoich projektów - powiedział Stefan Laudyn, dyrektor 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, inaugurując 10. edycję CentEast Warsaw Market. Wśród dziesięciu projektów filmowych, jakie zaprezentowano na tymże spotkaniu, dwa pochodziły z Polski. Pierwszy jest już gotowy, bowiem premiera "Warsaw by Night" planowana jest na luty 2015 roku. - Teraz szukamy już tylko agentów sprzedaży, zagranicznych dystrybutorów oraz organizatorów festiwali - przyznała Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu, który zostanie pokazany już na tym festiwalu. "Warsaw by Night" - jak zapowiada jego autorka - to rozgrywający się w ciągu jednej halloweenowej nocy komediodramat. Jego bohaterkami są cztery kobiety w różnym wieku. - To jest opowieść o miłości, samotności oraz poszukiwaniu bliskości - zdradza Koryncka-Gruz.


Kadr z filmu "Warsaw by Night". Fot. Eureka Studio.

Drugim polskim filmem, prezentowanym na stołecznym pitchingu jest "Demon". To już trzecia pełnometrażowa fabuła w dorobku Marcina Wrony (po "Mojej krwi" i "Chrzcie"). Prace nad tą polsko-izraelską koprodukcją jeszcze trwają. - Pierwsza wersja filmu powinna być gotowa do końca tego roku. Marcinowi zależy na tym, aby tym razem naprawdę przestraszyć widzów - zapowiedziała Małgorzata Janczak, producentka filmu. Mocną stroną "Demona" jest jego obada. Oprócz Itaya Tirana, izraelskiego aktora znanego choćby ze słynnego "Libanu", grają w tym filmie również: Adam Woronowicz, Agnieszka Żulewska, Andrzej Grabowski oraz Tomasz Schuchardt. Film ma już polskiego dystrybutora (Kino Świat), teraz szuka izraelskiego.

Wśród pozostałych ośmiu projektów, jakie omawiano w ramach 10. edycji CentEast Warsaw Market, znalazła się rumuńska komedia "Another Love Building" w reżyserii Julii Ruginy. Będzie to sequel niezwykle zabawnego, prezentowanego także w Polsce przed dwoma laty filmu "Love Building". Co ciekawe, trzej producenci, zarówno tamtego jak również realizowanego aktualnie obrazu, są również odtwórcami trzech głównych ról (Dragos Bocur, Dorian Boguta i Alexandru Papadopol). Wcielają się w postaci trzech psychologów, którzy na 7-dniowym turnusie radzą ludziom, jak być szczęśliwym na zawsze...  Na uwagę zasługują również dwa ukraińskie projekty. Pierwszy to dokument Volodymyra Tykhiego "Captives". Reżyser podąża śladem trójki różnych bohaterów, którzy niczym detektywi chcą zbadać, jak podczas słynnych wydarzeń na Majdanie kilka miesięcy temu ginęli ludzie. Drugi to ukraińsko-polsko-gruzińska koprodukcja "Price of Freedom". Jej reżyserem jest Aleksei Shaparev, a w jednej z głównych ról ma wystąpić Bogusław Linda. - To będzie detektywistyczny thriller psychologiczny, którego akcja będzie się toczyć częściowo w Afryce, a częściowo na Ukrainie. Zdjęcia mają się zakończyć w styczniu przyszłego roku - zapowiadają producenci.  Jest to opowieść o młodej dziewczynie, córce bogatego biznesmena zajmującego się handlem diamentów na Czarnym Lądem, która zostaje porwana dla okupu. Ale to dopiero początek skomplikowanej historii, w której przeszłość będzie się mieszać z teraźniejszością.
Na tegorocznym CentEast, w ramach odrębnego bloku, swoje najnowsze produkcje filmowe zaprezentowali również Chińczycy (m.in. "The Search of Sounds", "The 77 Days", "The Sacred Arrow" oraz "Flower"). Pochwalili się przy okazji, że ich roczne wpływy z boxoffice'u, świadczące de facto o wielkości tamtejszego rynku kinowego, wzrosły z 700 mln dol. (za 2008 rok) do ponad 3,5 mld dol. (koniec września 2014 roku).
 


Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2014
Zobacz również
fot. Eureka Studio
Nie przeminęło z wiatrem…
Zgłoś się na 55. Krakowski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll